31.10. 2011
To nejmenší, co by měla ČR udělat: vyvázat se z povinnosti přijmout euro
Míra integrace v rámci Evropské unie je vždy dána smlouvami. Různé země a různá území EU mají smluvně sjednánu různou míru integrace. Třeba na Gibraltar se nevztahuje ani společná zemědělská politika, ani společná daňová politika. Tak to stanovila Smlouva o přistoupení Velké Británie k Evropským společenstvím.
Gibraltar má vlastní měnu a nepatří do Schengenské oblasti zrušených hraničních kontrol. Je v podstatě zapojen jen do společného bezcelního obchodu v rámci Evropy.
22.10. 2011
Petr Nečas na kongresu ODS řekl, že se eurozóna změnila v dluhovou unii, a že by proto měla ODS požadovat na vstup do eurozóny referendum. Následně přijal kongres usnesení, že ODS bude žádat ke vstupu do eurozóny referendum.
22.10. 2011
Představme si Řeka, který přišel o práci. Řekněme, že by jej někdo chtěl zaměstnat za 800 eur (20 tisíc korun) za měsíc. Nemůže to udělat. Dostal by pokutu a přišel by o živnostenské oprávnění. Lze se divit, že míra nezaměstnanosti je v Řecku 18 %?
10.10. 2011
Ministerstvo financí nabízí u dluhopisů se splatností pět let pohyblivý úrokový výnos: První rok vyplatí úrok 0,85 %, druhý rok 1,5 %, třetí rok 3,0 %, čtvrtý rok 4,5 % a poslední rok 6,0 %. V průměru 3 %.
6.10. 2011
[Literární noviny - rubrika Ohlas] Redaktor LtN pan Mrázek v rozhovoru se sociologem Markusem Papem (LtN 22. 9. 2011, s. 4) vykreslil Stranu svobodných občanů jako stranu nedemokratickou a xenofobní. O mně řekl: "Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach ve stanovisku k romské kriminalitě a vytváření ghett s použitím nacistického slovníku burcuje proti tomu, aby Romové plodili děti...Nejsou podobná tvrzení už za hranicí toho, co je v demokratických státech morálně, ale i právně tolerováno?" Tento popis Strany svobodných občanů je naprosto nepravdivý. Celé stanovisko Svobodných k problematice romských ghett mohou čtenáři LtN vidět na www.svobodni.cz.
5.10. 2011
Vážený pane senátore, Vážená paní senátorko,
4.10. 2011
Na přednáškové turné po několika znojemských školách přijel ekonom Petr Mach. Vzdělání získal na Vysoké škole ekonomické v Praze a na London School of Economics ve Velké Británii. Pracoval jako poradce prezidenta pro ekonomiku či jako výkonný ředitel Centra pro ekonomiku a politiku. V současné době přednáší ekonomii na Vysoké škole finanční a správní a na VŠEM. Šestatřicetiletého ekonoma jsme se ptali na problematiku korupce.