V pátek 13. ledna 2017 se Petr Mach vydal na Moravu. Nejprve se v Kroměříži zúčastnil další ze série debat se studenty „Fakta vs. mýty o EU“, které pořádá po celé ČR Národní parlament dětí a mládeže. Jako další diskutovali Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) a Pavel Telička (ANO) – už samotné složení hostů napovídalo, že debata nebude žádná nudná selanka, a to se také potvrdilo.
Na úvod každý řekl o své práci v EP. Petr Mach nejprve vysvětlil, podle jakých kritérií hlasuje – a sice pro návrhy, které vrací pravomoci členským státům a pro návrhy, které rozšiřují svobodu lidí rozhodovat se. A naopak hlasuje proti návrhům, které rozšiřují moc Bruselu na úkor členských států a omezují svobodu lidí. Připomněl také, že založil iniciativu „Přátelé Judeje a Samaří,“ jejímiž členy se stali poslanci různých států a politických skupin. Cílem skupiny je uvolnit obchod mezi Evropskou unií a oblastí Západního břehu Jordánu. „Zatímco EU má dohodu o volném obchodu s oblastmi Západního břehu pod správou Palestinské autonomie, na židovské výrobky uvaluje cla. Naším cílem je tuto situaci napravit, ušetřit tak peníze daňovým poplatníkům a pomoci lidem ze Západního břehu Jordánu,“ vysvětlil Petr Mach.
Na odlehčení situace svoje úvodní slovo zakončil s úsměvem slovy „Všem vám doporučuji stát se europoslancem – bereme totiž velké platy,“ čímž doslova rozzuřil oba své kolegy europoslance. Paní Šojdrová na něj dokonce zvýšila hlas: „Proč berete ty peníze, když nám to chcete zrušit?!“
Na to se jí P. Mach snažil vysvětlit, že je třeba respektovat existenci opozice i v EP a připomněl, že existuje „konkurenční organizace k EU, a sice sdružení volného obchodu, které funguje, členské státy mají mezi sebou volný obchod a pohyb osob, ale nepotřebují žádný parlament ani systém dotací. Jde to zkrátka i bez toho a já mám právo na tento názor. Kdo říká, že opoziční poslanci nemají nárok brát plat, není demokrat.“
Studenti se hojně ptali i na dotace. K těm mj. P. Mach poznamenal: „Dotace nejsou samospásné. Uvědomte si, že nejvíc dotací získalo Řecko, které nakonec zbankrotovalo… Dotace nejsou žádné peníze spadlé z nebe, vždycky je to na úkor někoho.“
K zájmu šetřit peníze daňových poplatníků se přihlásil i Pavel Telička, který jako příklad uvedl taxíky, které na bruselském letišti čekají na europoslance, aby je zadarmo vozily do EP. „Bez toho bychom se rozhodně obešli, to bych třeba zrušil,“ prohlásil sice Telička, ale vzápětí toho zřejmě litoval, protože ho Mach vystavil nekompromisní otázce: „Tak proč jste hlasoval proti? Naše frakce předložila na podzim při projednávání rozpočtu EU celý balík úsporných opatření, mezi nimi právě i zrušení těchto taxíků. Vy jste ale hlasoval proti, to, co tu teď předvádíte, je čiré pokrytectví,“ obul se do mlčícího Teličky.
Do debaty o zdarma taxících se zapojila i Šojdrová, která emotivně vylíčila srdceryvný příběh slovenské poslankyně: „Chudák paní poslankyně, aby stihla jednání v Bruseku v 10 hodin, tak ráno ve čtyři, letí z Košic do Prahy, pak do Bruselu… Já jí ten taxík zadarmo přeju.“ Nutno, dodat, že studenti se skvěle bavili.
Padl také dotaz na poslední (tedy prosincové hlasování). Mach mj. řekl: „Zarputile jsem hlasoval proti zřízení evropské armády. Obrana by měla rozhodně zůstat v kompetenci členských států. Přijde mi krajně nebezpečné vytvářet paralelní bezpečnostní strukturu vedle NATO.“
Na další dotaz, proč obhajuje kontroly na hranicích, Mach odpověděl: „V Německu je dnes milion lidí, u nichž je sporná identita, nikdo neví, co jsou zač. Svou špatnou imigrační politikou Německo způsobilo, že Schengen je mrtvá záležitost. Je to škoda a mně je to velmi líto, ale hraniční kontroly dávají smysl kvůli bezpečnosti naší země a našich občanů. Nikdo nemůže zpochybnit teroristické útoky, které se staly v poslední době a které jsou bohužel čím dál blíž. Proto mi dává smysl kontrola na hranicích – kvůli naší vlastní bezpečnosti.“
Při závěrečném slovu pak mj. Petr Mach prohlásil: „Mnohem důležitějším rozhodovacím místem je český parlament, než EP, proto budu na podzim kandidovat do české Poslanecké sněmovny.“
Večer se debata o budoucnosti naší země a EU, tentokrát pro širokou veřejnost, konala v nedalekém Zlíně. Bar Sklep 33 byl zaplněný do posledního místa – bylo vidět, že téma lidi zajímá. Nejčastější dotazy a názory by se daly shrnout do dvou vět: „Je opravdu nutné vystupovat z EU? Jsme moc malí na to, abychom mohli být zcela nezávislí.“ Na to Mach např. řekl, že se EU doslova mění za pochodu, a rozhodně ne k lepšímu: „Lisabonská smlouva v r. 2009 předala pravomoci členských států na EU. Unie je dnes určitě jiná, než když jsme vstupovali, a hlavně tu žijí asi tři miliony lidí, kteří neměli šanci jít hlasovat o vstupu a dnes už mají volební právo. Ti by měli rozhodně mít právo se dnes o tom v referendu vyslovit.“
Na otázku, jaký má plán, jak postupovat po případném odchodu ČR z EU, odpověděl: „Naším vzorem spolupráce je Evropské sdruž volného obchodu, kam se nejspíš vrátí Británie. Členské státy tam mají volný obchod, ale nemají fondy, ani kvóty na migranty.“
Jako obvykle také p: Mach vysvětlil, jak v EP hlasuje, proč v prosinci hlasoval proti záměru zřídit Armádu EU, že naopak hlasoval pro návrh na uvolnění obchodu s Uzbekistánem… „Často jsou návrhy, o kterých se hlasuje, doslova až komického rázu, jako byl zrovna ten na posledním zasedání EP v prosinci o tom, že je EU nejúspěšnější projekt v dějinách. Samozřejmě jsem byl proti,“ uvedl mj.
Mluvilo se i o brexitu. „Přeju britům, aby se jim dařilo. A budu se zasazovat o to, aby se takové referendum konalo i tady v ČR,“ prohlásil Mach.
Jako host vystoupil v debatě také zlínský krajský zastupitel za Svobodné Tomáš Pajonk, který se vyjádřil např. k dotazu ohledně dotací pro spolkovou činnost: „My chceme veškeré dotace zrušit a navrhujeme, aby místo státního dotování sportu, kultury a církví zrušil stát daň z příjmu fyzických osob. Lidem zůstane víc peněz v kapsách a sami si zvolí, co chtějí podpořit. Nemá to za ně co rozhodovat stát.“
„Dotace jsou zlo. Nedávno jsem diskutoval se skauty a byl jsem v šoku, když řešili, kde vezmou dotace na kameru. Nedovedu si představit, že si sedne Dušín s Červenáčkem a budou vymýšlet, kde vzít dotace… Slyšel jsem na vlastní uši, jak řeší, že napíšou projekt, aby měli na kameru. Správná cesta je, že si mají požádat tatínky, aby se jim na to složili, a já doufám, že to tak zase brzo bude. Spolková činnost rozhodně má naši podporu, ale neměli by být závislí na dotacích,“ doplnil P. Mach.
Lidé se zajímali i o novou směrnici na zbraně, která se už brzy bude projednávat v EP. K tomu Mach mj. řekl: „Terorista si neudělá zbrojní průkaz, ani si nezaregistruje zbraň. Tahle hloupá směrnice jen zkomplikuje lidem ctihodným držet zbraň pro osobní nebo sportovní účely, ale teroristům nic neztíží. Je to totální pomýlenost v hlavách v Bruselu.“
Témat byl celá spousta a dotazy nebraly konce. Po skončení ještě někteří účastníci s P. Machem a T. Pajonkem individuálně debatovali.
14. ledna 2017
Text a foto:
Kateřina Kašparová
tisková mluvčí
europoslance Petra Macha
e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384