Např. Komerční banka svým klientům píše: „Komerční banka…automaticky od 1.11.2009 převede všechny výpisy s delší frekvencí než jeden měsíc na výpisy měsíční. Pokud v současné době za předávání výpisu s frekvencí delší než měsíční platíte poplatek dle Sazebníku, tento poplatek bude změněn na poplatek odpovídající měsíční frekvenci. To samé také v případě, pokud jsou Vám výpisy zasílány poštou pololetně nebo ročně (tento způsob je nyní zadarmo).„
Do bankovního výpisu přitom vidíme přes internetové bankovnictví denně a papírový výpis by nám bohatě stačil jednou na konci roku. Zaslání výpisu stojí přes deset korun, takže náklady na tuto regulaci mohou dosáhnout sta milionů korun. Z našich kapes.
Může za to směrnice EU
Za tyto nové poplatky a papírování však nyní nemůžeme nadávat bankám, ale Evropské unii.
Parlament kvapně schválil zákon 284/2009 o platebním styku, který vyšel včera ve Sbírce zákonů. V něm na základě Směrnice EU č. 64/2007 o platebních službách nařizuje měsíční výpisy.
Zákon byl přitom schválen bez řádného projednání, bez diskuse. Kvapně v prvním čtení bez diskuse proto, aby se to stihlo do 1.11.2009, a EU nevyměřila České republice sankce.
Dosud jsme žili bez zákona o platebním styku. Nyní potřebujeme zákon o 50 stranách a 8 směrnic a nařízení EU, která definují, že „platební transakcí je vložení peněžních prostředků na platební účet, výběr peněžních prostředků z platebního účtu nebo převod peněžních prostředků“ Prý to nyní musí být jednotně definováno ve všech 27 členských zemích EU. Cílem je samozřejmě pouze regulovat a kontrolovat.
Včera zákaz žárovek, dnes povinné měsíční výpisy. Vše pro naše blaho. Podle zastánců Lisabonské smlouvy je EU dnes málo efektivní a je potřeba zmenšit váhu hlasu ČR a odstranit ve zbylých oblastech právo veta, aby podobných opatření pro blaho českých spotřebitelů mohlo být mnohem více.