Evropský parlament: Pozměňovací návrhy jsou na nic – rozhoduje politbyro

Přečtěte si, jak se čeští europoslanci střelili do vlastní nohy, když schválili jednací řád, který je nyní připravil o možnost předložit k hlasování pozměňovací návrhy ke směrnici o zbraních.
Většina směrnic, které přijímá Evropský parlament, tak či onak omezuje pravomoci České republiky a svobodu našich občanů. Proti nim je obvykle pár desítek poslanců z euroskeptických frakcí a obří většina široké vládnoucí koalice vše snadno prohlasuje.

Tentokrát se stalo něco dosud nevídaného. Proti návrhu směrnice o zbraních nebyla jen skupina euroskeptiků jako obvykle, ale také jeden celý členský stát – Česká republika.

Pro návrh na zamítnutí, předložený mnou a mými kolegy v naší euroskeptické frakci poprvé za celou historii Evropského parlamentu hlasovala drtivá většina českých poslanců – vlastně úplně všichni, kromě Luďka Nidedermayera z TOP09. (protokol z hlasování, str. 11, poslanci s (+) hlasovali pro zamítnutí, poslanci s (-) hlasovali proti zamítnutí)

Čeští poslanci z různých stran připravili řadu pozměňovacích návrhů, všechny z nich znamenaly dílčí zmírnění směrnice. Na hlasování o pozměňovacích návrzích ale vůbec nedošlo kvůli novému Jednacímu řádu. (Výjimkou byl můj výše zmíněný návrh na zamítnutí celé věci).

Nový Jednací řád Evropského parlamentu, který platí od letoška, totiž upřednostňuje tzv. „předběžnou dohodu“. Jde o systém jakéhosi „politbyra“ (v terminologii fungování parlamentu sovětského typu), které se předem domluví na podobě směrnice a běžní poslanci se můžou snažit sebevíc, dávat dohromady různé pozměňovací návrhy, ale nakonec ani nemají šanci, aby o jejich návrzích poslanci hlasovali.

Poslankyně Charanzová (ANO) sesbírala podpisy poslanců, aby těsně před hlasováním požádala, aby se o pozměňovacích návrzích vůbec mohlo hlasovat. Neuspěla.

Naši poslanci vládnoucí koalice (ANO, TOP09, KDU-ČSL, ČSSD) se tak „střelili do vlastní nohy“. Oni všichni v prosinci podpořili změnu Jednacího řádu, která se nám všem nyní vymstila.

V prosinci 2016, když se hlasovalo o novém Jednacím řádu, hlasoval jsem proti. Ve svém vysvětlení hlasování jsem uvedl, že „Nesouhlasím ani s novým článkem 47a, podle kterého se budou moci výbory domluvit „v koordinaci s Radou a Komisí na urychlení legislativního procesu“. To je podle mě nepřípustné míchání moci zákonodárné a výkonné.”

Teď se nám to vymstilo. A bude se nám to vymstívat vždy v budoucnu. Práce poslanců s pozměňovacími návrhy a studiem návrhů je zbytečná, pozměňovací návrhy teď budou často smeteny pod stůl, aniž by se o nich mohlo jednotlivě hlasovat. „Politibyro“ dohodne text, které vládnoucí frakce svojí silou prohlasují. EP se stává zbytečný, zrušme ho, to může jít každý takový návrh od Komise rovnou k Radě bez této šaškárny – hry na demokracii zvané Evropský parlament.

Petr Mach 14. března 2017
Vyšlo na Idnes zde

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom