Logistika v EU a multimodální doprava v nových koridorech transevropské dopravní sítě TEN-T
Zpráva: Inés Ayala Sender
Schválený text zde
Zdržel jsem se.
Zpráva na jednu stranu vyzývá k tomu, aby vládní investice do dopravní struktury nebyly započítávány do deficitu veřejných financí při stanovování sankcí EU, což považuji za nesmyslné, protože to jde proti účelu zajistit v eurozóně vyrovnané rozpočty. Česká republika ale není v eurozóně, tak nám to může být jedno.
Zpráva dále vyzývá státy, aby při kontrolách vnitřních hranic v souvislosti s migrační krizí dbaly na to, aby se při tom minimalizovaly škody v podobě zdržování nákladní dopravy. S tím souhlasím, kontrola osob se má provádět tak efektivně, aby to nákladní dopravu zdržovalo minimálně.
Zpráva také vyzývá Komisi, aby podala u Soudního dvora žalobu na státy, které „zamezením toků nákladní dopravy záměrně brání volnému pohybu.” Pod tím si každý může představit leccos. Já vidím konkrétně řadu překážek, které staví českým dopravcům do cesty Německo, Francie nebo Belgie. Francie a Belgie např. pokutují řidiče, pokud o přestávkách spí v kabině místo v hotelu. Německo a Francie vymáhají pravidla minimální mzdy tak, aby vyšachovaly české řidiče z trhu. To jsou skutečná omezení volného pohybu zboží, jejichž odstranění by měla Komise vymáhat a v tom bych zprávu podpořil. Zpráva ale dále volá po zavedení mechanismů “měření emisí skleníkových plynů v celém dodavatelském řetězci a pro všechny druhy dopravy.” To považuji za další nesmyslnou byrokracii. Dopravci se přirozeně snaží mít co nejšetrnější auta, aby ušetřili, a systematické měření emisí CO2 by dopravu dále zbyrokratizovalo.
Petr Mach 19. ledna 2017