on-line rozhovor na iDnes

Musí Česko vstoupit do Evropské unie? Ne, zaznívá z Centra pro ekonomiku a politiku, jehož ředitelem je Petr Mach, autor řady euroskeptických článků.

OTÁZKA: ( ferri ) V jedné z odpovědí říkáte, že Česko nemusí nutně někam patřit, ale to je pouze podle mě zbožné přání. Pokud je pravdivá teze, že svět se díky novým technologiiím bude dále sbližovat, potom stojí Vaše názory asi na vodě.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:49 ) Naopak. Dnes můžeme po celé Evropě volně telefonovat ne proto, že by státy jako vlastníci státních Telekomů dojednaly tuto možnost, ale proto, že soukromé firmy vybudovaly navzdory všem regulacím své mobilní sítě. Myslím, že drtivá většina výhod a zkvalitnění našeho života nepochází od států, ale od soukromého sektoru. Tuto ekonomickou přirozenou na dobrovolnosti založenou globalizaci považuji za prospěšnou, narozdíl od politické globalizace.

OTÁZKA: ( Aleš ) Já si myslím, že pokud do Unie nevstoupíme, zatímco všechny státy okolo nás ano (Polsko a Slovensko určitě, Německo a Rakousko už tam je), pak budeme dost odříznuti a bude problém vůbec něco někam vyvézt. Republika by vypadala jako takový malý ostrůvek uprostřed velké Evropy a tím se (podle mne) naše pozice ještě zhorší. Co si o tom myslíte vy?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:49 ) Na podobnou otázku už jsem odpověděl.

OTÁZKA: ( Audry ) Myslím, že všechny argumenty PRO jsou dostupné a realizovatelné i nyní. Jestě jsem neslyšela důvod proč do EU vstoupit. Znáte nějaký? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:48 ) Já pro sebe žádný důvod nevidím. Připadá mi trochu postavení na hlavu, že proti jsou komunisté a pro ODS. Myslím, že by to mělo být naopak. EU je nejen ztělesněním staré komunistické doktríny internacionalismu, ale i centrální plánování je v EU rozvinutější než u nás.

OTÁZKA: ( ) Nemáte pocit, že referendum o vstupu je fraška? Mám totiž pocit, že o všem je již dávno rozhodnuto a ani EU by snad neposílala různé peníze, pokud by neměla jistotu, že nás pohltí.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:47 ) Pokud referendum dopadne NE, nevstoupíme. Záleží to na rozhodnutí voličů.

OTÁZKA: ( Kessa ) Navzdory tomu, ze ziju zakonne a primerene mravne, mam pocit, ze stat (coby instituce, kterou opravdu nesnasim) mi reguluje zivot vic, nez je mi prijemne, a obcas se neubranim dojmu, ze az prilis zasahuje lidem do vylozene osobnich veci. Priklady? (kuractvi se temer stava trestnym cinem; na bernaku jste rovnou povazovan za zlocince; pani Eva, co si vzala Johna Smithe, neni Eva Smith, ale Smithova atd.) Predpokladam, ze po vstupu do EU by „regulatoru“ lidske svobody a mantinelu pro stastny zivot na farme zvirat jeste pribylo. Nebo se mylim?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:47 ) Když už parafrázujete Orwella (před 100 lety narozeného), budu ho parafrázovat také: V EU vidím nejen eurospeak, ale i eurosoc.

OTÁZKA: ( ) Jak to bude po vstupu do EU s nezaměstnaností? Nebude to jako v Německu, kde je nezaměstnanost vysoká a kde se vyplatí zaměsnávat „levné“ síly z východu?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:46 ) To přiznávají i vládní analýzy, že po vstupu do EU by asi vzrostla nezaměstnanost.

OTÁZKA: ( Josef ) Jste euroskeptik ale na Ukrajině byste určitě bydlet nechtěl. Není to jen pokus se zviditelnit, když už jiná pozitiva nemáte?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:45 ) Co máte s Ukrajinou? Nikdy jsem neřekl, že alternativou vstupu do EU je odstěhování se na Ukrajinu. Jinak ale Ukrajině fandím. Ukrajinská ekonomika docela rychle roste, zavádějí 13% rovnou daň a myslím, že se brzy mnoho firem začne stěhovat právě na Ukrajinu, jestli se u nás nesníží daně.

OTÁZKA: ( ) Mám kamarádku vdanou ve Španělsku a neměla to holka lehké, protože v EU se dost natvrdo rozlišují země EU a země mimo EU, nemluvě navíc o jedné takové z bývalého sovět bloku, které lepší nedůvěřovat. Ještě před pěti lety si o nás na západě mysleli, že snad ani nevíme, co je to deodorant, … Myslíte, že když zůstaneme mimo EU, že si o nás sami od sebe udělají lepší mínění?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:45 ) To nebude záviset na ničem jiném než na nás. Jestli se ekonomika Německa bude ještě pár let vyvíjet tak jak se vyvíjí, může být brzy Česká republika bohatší než Německo, tak jako tomu bylo např. na počátku dvacátých let minulého století. Čím vyšší životní úroveň u nás bude, tím lépe se k nám okolí bude chovat.

OTÁZKA: ( Karel ) CHtěl bych vědět proč většina politiků do unie tak chce,proč se dělá taková kampaň,když tam být nepotřebujeme.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:44 ) Už jsem odpovídal.

OTÁZKA: ( Petr ) A ještě jedna otázka. Myslíte si, že EU může být ekonomickou alternativou vůči asijským tygrům a politickou vůči USA?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:44 ) Nenahlížím na svět jako na konkurenci bloků. Tchaiwan může prosperovat, aniž by patřil pod Čínu či USA. Součástí EU nejsou např. také Normanské ostrovy – kus země mezi Francií a Velkou Británií. Platí tam jejich zákony, zavedli dávno rovnou daň a žijí si dobře. Prosperita nezávisí na velikosti celku.

OTÁZKA: ( Olda ) Dobrý den. Já jsem pro členství ČR v EU, ale současná situace a připadá příliš hysterická a působí to dojmem, že jsme do toho nuceni. Myslím, že by celé věci prospělo, kdyby se náš vstup o několik let odložil až do doby, kdy bude vstup přirozenější? Z tohoto důvodu budu pravděpodobně hlasovat proti i když EU neodmítám. Moje otázka zní, kdo a proč tvoří okolo vstupu mlhu a vyvolává dojem, že tam musíme, jinak budeme izolováni a vlastně nemáme šanci na opřežití, když sama EU neví, kam kráčí a kam vlastně kráčet chce. Zatím to vypadá, že se snaží vytvořit něco jako SSSR. Co si o tom myslíte?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:41 ) Zdá se mi, že mnozí evropští politici mají pocit, že tvoří dějiny jako velcí sjednotitelé Evropy a možná si přejí být v učebnicích. Jestli se ale dá EU sjednotit, je to otázkou dlouhodobého přirozeného procesu a ne rychlé řízené akce. Proto se obávám, že to co není přirozeně integrované, může pohromadě držet jen dirigismem.

OTÁZKA: ( Tom Smid ) Dobry den,chtel bych se Vas jenom zeptat na jeden mozna ne az tak vyznamny detail.Kdysi jsem cetl v Revue Proglas jeden z Vasich clanku,kde jste pripodobnoval EU k SSSR,samozrejme hlavne strukturalne a institucionalne.Mohl byste to ve zkratce zodpovedet jeste jednou, v kterych aspektech je EU podobna SSSR?Dekuju a zdravim z Brna.Tomas Smid

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:40 ) Šlo o článek Nezdravé kořeny evropské integrace, který je uveden také jako kapitola v mé knize Úskalí evropské integrace. Doporučuji si to přečíst celé tam.

OTÁZKA: ( Petr ) Jak vidíte referendum? Myslíte si, že je šance ve vládní dezinformační kampani, aby referendum dopadlo pro Česko dobře – čili NE.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:40 ) Diskuse se začíná konečně docela rozvíjet. Podobě se rozvíjela i v první kandidátské zemi, která hlasovala – na Maltě. Referendum tam dopadlo velmi těsně: 52 pro ku 48 proti. Pro slovenské odpůrce bylo rozumnou strategií nejít k volbám a výsledek byl těsný: 52 % se zúčastnilo 48 % se nezúčasnilo. Myslím, že i u nás bude výsledek těsný. Kdyby byl vstup odmítnut, byl by to velký úspěch nad vládní kampaní.

OTÁZKA: ( Barclay ) Nemáte pocit, že když se na něčem podílíme (a to už z velké části dnes – přijímáme normy EU, obchodujeme s nimi atd.), je lepší mít možnost spolurozhodovat než jenom z povzdálí sledovat? A navíc pokud bychom nevstoupili, mělo by vlastně Německo i Francie v EU daleko větší váhu než v opačném případě.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:39 ) Německo a Francie mají dnes větší váhu rozhodovat v EU, ale nemají právo rozhodovat o nás. Kdybychom vstoupili, měli by o něco menší váhu rozhodovat v EU, ale mohly by rozhodovat i o nás. Dnes sice přijímáme všechnu legsilativu EU, ale jen proto, že ČR chce vstoupit. Kdybychom nevstoupili, bylo by možné nevýhodné směrnice EU zase z našich zákonů vypustit.

OTÁZKA: ( Karel ) CHtěl bych vědět proč většina politiků do unie tak chce,proč se dělá taková kampaň,když tam být nepotřebujeme.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:39 ) Politici patří spolu s právníky, překladateli a úředníky schopnými ucházet se o místa v Bruselu mezi profese, které mohou na vstupu vydělat.

OTÁZKA: ( Pája ) 1. Domníváte se, že je lepší vyjádřit svoji nespokojenost tím že půjdu hlasovat NE nebo nejít vůbec ? 2. DOmníváte se, že ještě lze zrušit některé zákony, které jsou přijaty již dnes z důvodu možného vstupu zase zpět na původní ? (2 roky záruka, králíkárny dle EU, kulaté šipky na silnicích,)

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:33 ) Pokud by v ČR měla v zákoně o referendu zakotveno kvorum (např. účast min. 50 % voličů, jako to bylo na Slovensku), pak by bylo rozumnou strategií odpůrce zvrátit referendum tak, že by nešel volit a doufal by v nízkou účast a neplatnost. V ČR taková hranice neplatí, tak je jedinou rozumnou strategií odpůrce vstupu do EU jít hlasovat a vhodit NE. Kdybychom nevstoupili, bylo by rozumné, aby náš parlament řadu zákonů vyhovujících normám EU poopravil v náš prospěch.

OTÁZKA: ( helena kurkova ) Dobry den, jiz pul roku se ucim ve Vidni nemcinu a setkavam se i s Turky. Prestoze jsou jiz narozeni zde, v Rakousku, za svuj stat povazuji Turecko a na duchod se tam skoro vsichni stehuji zpatky. Neprizpusobili svuj zivotni styl stredni Evrope a zustavaji uzavrenou komunitou. Myslite si, ze vyhledove vstup Turecka do EU je prirozeny? Jakym spolecenstvim EU chce byt? Jiz ted se na ni ‚nabaluji‘ zeme, ktere chteji od EU pomoci, nejsou ekonomicky silne. Vystudovala jsem ekonomii a mam strach, co bude za 20, 30 let s timto uskupenim. Dekuji za odpoved

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:33 ) Myslím, že EU tahá Turecko za nos, když mu slibuje vstup (volný pohyb osob, zboží, dotace). Považuji to za vyloučené. Jestliže vyjednávání ČR s EU dopadlo takto nevýhodně pro ČR, Turecko by dopadlo ještě poníženěji. Nepovažoval bych ani za rozumné sjednotit se s Tureckem. Nic proti Turecku, rád tam jedu na dovolenou, ale legislativa nemůže efektivně platit tam, kde úředník a soudce z Bruselu či ze Štrasburku nedohlédne a kde se nedomluví.

OTÁZKA: ( Pavel S. ) Troufnete si odhadnout jak dopadne referendum o vstupu? Vstoupíme nebo ne?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:31 ) Myslím, že výsledek bude těsný.

OTÁZKA: ( Tomáš ) Dobrý den, proč si myslíte že vláda tak trvá na vstupu ČR do unie, že ani nedá prostor seriozní diskuzi s odpůrci vstupu? Děkuji za odpověď

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:31 ) Vláda si zadala kampaň s cílem přesvědčit co nejvíce lidí jít k volbám a hlasovat ano. Cílem vlády nebylo objektivně informovat a vyvolat diskusi.

OTÁZKA: ( Normálně uvažující občan ) Pane Machu, ČR je malá exportně orientovaná ekonomika. Vám nevadí, že pokud nevstoupíme do EU, tak nám budou např. Poláci, Slováci a Litevci určovat, jaké normy budou aplikovány na jednotném vnitřním trhu, jehož součástí již prakticky dnes ČR je. Nemáte třeba obavy z toho, že by okolní země mohly využívat obrovskou sílu EU v prosazování svých bilaterálních partikulárních sporů s námi, jak tomu ostatně již do určité míry je nyní (a to jsou zatím jen Rakušani Němci). Myslíte si, že jste skutečně pragmatik?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:30 ) Toho se trochu obávám. Ale řešil bych to jednáním až tehdy, kdyby to nastalo.

OTÁZKA: ( Snaker ) 1)Jak dlouho podle vas bude EU schopna zivota? Mam na mysli to, ze EU se po pristoupeni novych statu stane jeste vetsim molochem s obrovskou byrokracii a s tim spojenymi naklady. 2) Nesnizuje tak velkym poctem statu s rozdilnymi ekonomikami, schopnost pruzne reagovat na ekomomickou , socialni situaci ? 3) Jak se podle vas bude vyvijet socialni politika EU?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:29 ) V r. 2005 očekávám velký tlak na rozpočet Německa a dalších států v důsledku přibývání důchodců a ubývání daňových poplatníků. Návazně na to očekávám tlak Německa na přehodnocení systému odvodů do EU a čerpání z EU. Očekávám, že Německo bude chtít místo doplácení ročně 7 miliard na EU utratit těchto 7 miliard doma. Očekávám následně chaos v rozpočtech zemí, které z EU tyjí. Následně očekávám zmatek, stávky a problémy. Myslím, že by bylo lepší sledovat to z povzdálí.

OTÁZKA: ( Jan ) Jak se divate na „objektivni“ zpravodajstvi o EU TV? Proc podle Vas nedostanou slovo lide napr. z liberalniho institutu? Je to skutecne tak jak rika B. Kuras, ze i kdyz si vstup neodhlasujeme nyni, referendum se bude opakovat treba za 2-3 roky?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:28 ) Kampaň ČT typu „Minuta o EU“ je výsměchem objektivní demokratické soutěži idejí. Jestli se referendum bude opakovat za 2-3 roky, o tom může rozhodnout pouze náš parlament.

OTÁZKA: ( Martin Severa ) Važený pane Mach, Vám se nedivým, že jste proti vsupu, mate totiž pěkné postavení a jemu odpovídající plat.Nebraňte tedy mladý lidem, kteří by se chtěli (tim, že vstoupíme do EU) prosadit v budoucí společné Evropě a přestaňte být euroskeptikem!

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:28 ) Proti vstupu jsem byl již jako student, když jsem začal vydávat časopis Laissez Faire financovaný ze skromných studentských přivýdělků. Mé přesvědčení o rizicích evropské integrace je hlubší.

OTÁZKA: ( Kendy ) Dobrý den, jste toho názoru, že někdo chce vládnout světu a tak vymyslel EU ? Mně to totiž tak připadá. Děkuji

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:27 ) Existuje spousta snílků, kteří věří v „globální jurisdikci“ – ve světovládu, ze které není kam emigrovat. EU je pokusem utvořit nadnárodní stát alespoň na evropském světadílu.

OTÁZKA: ( Petišé ) Nemyslíte si náhodou že vstupem do EU začnou konečně v týto zemi platit zákony a lidi začnou konečně tyto zákony dodržovat? Hlavně politici!!!

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:27 ) To, jestli je nedodržování zákonů dostatečně a včas stíháno, záleží na našich soudech. naše soudy zůstanou takové jaké jsou bez ohledu na náš vstup do EU. Nepovažuji za rozumné, podléhat jurisdikci evropského soudu. Viz nedávný případ rodiny Červeňákových z Matiční ulice, která na základě evropského soudu bude žádat po státu, tedy nás, daňových poplatnících „odškodnění“ milion korun. Obávám se, že o tom rozhodli soudci, kteří neznají nejen náš jazyk, ale ani naši realitu.

OTÁZKA: ( deda ) Dobrý den, myslíte si že se budou mít důchodci lépe, když budeme v EU?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:26 ) To těžko. Kvůli vstupu do EU podraží vlivem zvýšení DPH řada zboží a služeb (telefony, teplo…), zatímco důchody porostou nezávisle na EU, a to spíše pomaleji.

OTÁZKA: ( ) Nemyslíte, že jsou antiEU výroky některých členů ODS trochu zajímavě načasované? Proč zrovna týden před referendem, proč se nediskutovalo dřív?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:25 ) Je to dílem tím, že i mnozí členové ODS se až nyní na základě před tím netušených informacích rozhodli hlasovat proti – nebo se k tomu přiznat. Dílem je to tím, že během posledních týdnů před referendem je taková informace nejúčinnější z hlediska šance ovlivnit veřejnost.

OTÁZKA: ( Marta ) Podstoupil jste nekdy potupny rozhovor s anglickzmi celnimi uredniky na hranicich? Pokud ano, jak muzete rikat ne EU?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:25 ) NOCOMMENT

OTÁZKA: ( Puntičkář ) Tvrdíte, že pokud nevstoupíme do EU, na hranicích se nic nezmění. To je lež. Vstupem do EU odpadne kontrola zboží, budou kontrolovány pouze osoby. Čili za dlouhé fronty kamionů na hranicích mohou moci poděkovat naši dopravci mimo jiné vašim přihlouplým řečem. Uvědomujete si vůbec skutečně do hloubky důsledky vašich neuvážených slov?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:25 ) Ve smlouvě o přistoupení je mimo jiné výjimka, že ceny cigaret můžeme na euroúroveň zvýšit až v r. 2007. Mj. i proto mají sousední země výjimku kontrolovat dovoz, aby se k nim nedovážely levné cigarety.

OTÁZKA: ( R.T. ) Ve svych clancich hovorite o tom, ze v pripade nevstoupeni do EU budeme i nadale vyuzivat oboustrane vyhodnych obchodnich smluv, jaka je ale jistota, ze EU tyto dnes platne dohody v pripade ze rekneme NE nezrusi, nebo neupravi. Dle meho nazoru je toto trosku kriticke misto, co si o tom myslite Vy?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:24 ) Jistota v tom není. Jak jsem uvedl dříve, EU je stejně jako my vázána dohodami v rámci Světové obchodní organizace WTO, ale nikde není záruka, že by je EU porušila. Za větší záruku považuji přítomnost evropských investorů u nás, v jejichž zájmu, jestliže vyvážejí od nás do EU, není aby EU, kde mají sídlo a možnost ovlivňovat rozhodování EU, uvalila na nás obchodní bariéry.

OTÁZKA: ( Pavel ) Myslite si, ze v podminkach (drive-nebo pozdeji) volneho pohybu pracovnich sil bude moci vlada teto zeme udrzovat cenu prace VS kvalifikovanych pracovniku ve statnim sektoru (ucitelu, lekaru atd) ci ucitelu VS skol na stavajici vyrazne podhodnocene urovni? Myslite si, ze pozitivni vyvoj (smerem k vyrovnani platove urovne napr. k prumeru v OECD) bude rychlejsi v podminkach samostatneho statu nebo clenskeho statu EU? Diky.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:24 ) Ve všech zemích platí, že vlády zvyšují platy učitelů až tehdy, když se učitelů nedostává. Platy učitelů tedy vláda musí zvyšovat vždy, když rostou platy v konkurenčních profesích. Platy v soukromé sféře rostou a věřím že by rostly dál ať vstoupíme nebo nevstoupíme. Já osobně se domnívám, že růst mezd by byl rychlejší, pokud bychom nevstoupili.

OTÁZKA: ( Jaroslav Zajíček ) Přečetl jsem si se zájmem studii CEPu : „Víme o čem budeme hlasovat“. Domníval jsem se, že se bude jednat o nezávislou studii. Bohužel musím konstatovat, že se jedná v řadě aspektů o poměrně tendenční materiál s jednoznačným politickým pozadím, navíc vytržený z reality. Doufám, že dokument neměl sloužit k osobním vyprofiováním. Osobně Vaši iniciativu nicméně vítám, protože snad alespoň vyburcuje pragmaticky uvažující občany k reakci.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 14:23 ) Je to nezávislá studie v tom smyslu, že nebyla financována vládou z peněz daňových poplatníků. Autoři ji napsali ve svém volném čase bez nároků na honorář. Autory nikdo nekorigoval, co napsali, nikdo necenzuroval.

OTÁZKA: ( helena kurkova ) Dobry den, je pravda, ze kdyz referendum vyjde zaporne, parlament stejne odhlasuje nas vstup? Dekuji

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 13:02 ) Musel by to přehlasovat ústavní většinou. Na to má právo.

OTÁZKA: ( Pavel S. ) V tuhle chvíli není na tuto diskusi na hlavní stránce idnes žádný odkaz. Co vy na to?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 13:02 ) Přesto dotazů přišlo více, než je jindy obvyklé.

OTÁZKA: ( Zdenek ) V jedne ze svych odpovedi rikate, ze existujeme jiz 13 bez toho, aniz bychom nekam patrili a jde to. Podle meho nazoru to prave vubec nejde. Pri vstupu do EU nevidim jako prioritu cisty priliv penez, ale predevsim prevzeti evropskeho prava a norem, ktere znemozni nektere divoke veci v ruznych oblastech zivota, jichz jsme byli v uplynulych 13 letech svedky. Nemyslite, ze to je dost dobry duvod pro vstup?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 13:00 ) nabízí-li se převzít nějaký dobrý zákon z EU či odkudkoliv, je dobré to udělat. Je ale přeci obrovský rozdíl přebírat to, co považujeme sami za rozumné a přebírat vše, na čem se usnese Rada EU.

OTÁZKA: ( Mk ) Mne na EU nejvice vadi absence vzajemne kontroly mocenskych struktur. Myslite si, ze snahy nekterych skupin o zmenu tohoto stavu (Minority Report a pod.) maji sance na uspech?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 13:00 ) EU postrádá klasickou dělbu mocí (výkonná moc zodpovědná parlamentu, zákonodárná moc odpovědná voličům, nezávislá soudní moc). Zákonodárnou moc (vydávání směrnic a nařízení) vykonává Rada EU, tedy orgán složený z ministrů, kteří nejsou zodpovědní voličům, ale svým národním vládám. To je to, co se nazývá deficit demokracie v EU. Nemyslím si, že to lze změnit. Naopak, pokud by se tyto zákonodárné pravomoci svěřily Evropskému parlamentu, byli bychom patrně svědky národnostních střetů.

OTÁZKA: ( Richard ) Vážený pane Machu, člene ODS, proč tedy Vaše strana (tehdy vládní) podávala přihlášku do EU. To jste tehdy byli tak hloupí, že dnes musíte popírat sami sebe?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:59 ) Od té doby EU nabobtnala o několik tisíc nových směrnic a nařízení, přibyla Nicejská smlouva snižující vliv malých států atd. atd. Dnes to není tatáž EU jako tehdy. Já sám jsem prozřel také až nedávno:-)

OTÁZKA: ( Olin ) A proč se do EU tolik zemí hlásí a tolik zemí vstoupilo , když je to tak po čertech nevýhodné ?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:58 ) Zdá se mi, že řada lidí je ochotna změnit postoj po získání informací, které před tím neměli. Pokud vstoupíme, očekávám hlubokou desiluzi ve všech nově vstoupivších státech.

OTÁZKA: ( Renata ) Jeste k tomu cestovani. Je vam jasne, ze kdyz si nejaky celnik EU zamane, ze jsem v EU nezadouci, tak si jako neobcan EU v Evrope ani neskrtnu? Jak se vam libi fronty a specialni dotazniky napr. na letistich pro neobcany EU, kdyz pricestujete do zeme EU?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:58 ) Nelíbí. Je to jeden z dobrých argumentů pro vstup. U mě jen bohužel byl přebit jinými nevýhodami vstupu.

OTÁZKA: ( Jan ) Článek 6, odstavec 10, Akt o podmínkách přistoupení České republiky, Estonské republiky, …, cituji: „S účinkem ode dne přistoupení odstoupí nové členské státy od dohod o volném obchodu se třetími zeměmi, včetně Středoevropské dohody o volném obchodu.“ Tzn., že v případě našeho nevstoupení do Evropské unie a současného vstupu dalších zemí CEFTA (např. Maďarsko a Slovensko již se vstupem do Unie v referendu souhlasily) přijdeme o celní výhody při vývozu do těchto zemí. Připomínám, že za rok 2002 Česká republika vyvezla zboží do zemí CEFTA v hodnotě 207,4 miliard korun – tj. 17% celkového exportu. Máte nějakou studii, jakým způsobem by nevstoupení do EU poškodilo naše exportéry zhoršením podmínek vývozu do zemí Středoevropské dohody o volném obchodu? Děkuji předem za odpověď.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:57 ) Není tomu tak. Dohody CEFTA by byly nahrazeny režimem EU. S těmito zeměmi bychom měli v případě našeho nevstoupení nadále obchod v režimu, v jakém máme obchod s EU, což je na prakticky stejné úrovni celních a jiných bariér.

OTÁZKA: ( alednik ) Můžete uvést tři důvody, proč do EU vstoupit??

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:56 ) Sjednocení Evropy, více centrálního rozhodování, Evropská legislativa místo české. Pro mě to jsou sice argumenty proti vstupu, ale pro mnoho lidí argumenty pro vstup. Je to subjektivní záležitost.

OTÁZKA: ( Standa ) Různé spektrum odborníků má výhrady proti EU. Jejich společným argumentem ale je, pokud EU existuje, je pro nás výhodnější být uvnitř než venku. Nesouhlasím s Vašimi argumenty. Chápete, že nerozhodujeme jen o věcech a lidech současných, ale také pro generace osob, co přijdou po nás? Proč by se 11 ekonomicky nejsilnějších států EU spojilo?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:56 ) No právě. Nejvíce mi vadí, když mi říkají důchodci: „Já vím, pro mě to výhodné nebude. Jdu hlasovat kvůli mladým.“ Na to já říkám: „To vám tedy pěkně děkuji. Vy budete hlasovat pro kvůli mě. A já v tom pak budu muset žít celý život.“ Nepřipadá mi rozumné myslet takto na budoucí generace. Jak si můžete být jistý tím, co by si přáli budoucí generace? Co si myslí současné generace o „progresivních“ rozhodnutích lidí v dřívějších osudových okamžicích českých dějin?!

OTÁZKA: ( L. ) Členství v EU mi připadá nevýhodné. Ale podle průzkumu věřejného mínění nás asi nemine. CO s tím?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:52 ) Přesvědčete do 13. června dalších několik lidí a jděte hlasovat.

OTÁZKA: ( Kugel ) Čím budeme pro EU zajímaví budeme-li stát mimo . Banky nemáme jako Švýcaři , ropu nemáme jako Norové . Tak co ?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:51 ) Pro nás není důležité být zajímaví pro EU, ale být zajímaví pro invesory. Podle nedávných průzkumů až třetina firem v Německu uvažuje o přesunutí výroby, protože německé podmínky jim připadají dále neúnosné. Na to stačí zavést lepší podmínky, např. 15% rovnou daň.

OTÁZKA: ( Radek ) zeptám se asi hodně blbě, moc toho nevím o EU. Ale jedna praktická věc, to nám přepočítají platy na eura, budeme mít nějakou novou minimální mzdu jako člen EU. dík a hezkej den

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:51 ) Vstup do EU neznamená hned zavedení eura místo koruny. Když by později vyměnila ČR korunu za euro. Minimální mzda by se přepočítala na eura. Ale i ceny by se přepočítaly stejným kurzem na eura, takže pro váís by to v tomto bylo prašť jako uhoď, až na to, že by se muselo vše přepočítávat.

OTÁZKA: ( Pepuska ) Dobry den, rad bych se zeptal na Vas nazor k problematice cel smerem k EU. V drivejsim dotazu jste uvedl, ze jsou velmi vysoke smerem k USA a zbytku sveta. Mam velkou obavu, ze jako odpoved na nase pripadne NE bude CR na cerne listine techto znevyhodnovanych subjektu. Obavam se, ze dane ekonomicke embargo vzhledem k vazbam na trhy v EU dokaze zlikvidovat zbytek fungujici ekonomiky CR. Jak se na vec divate Vy? Dekuji za odpoved

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:51 ) Po našem vstupu do EU by USA zvýšily cla na dovoz českého zboží do USA. To jsem řekl. Jestli by po našem nevstupu do EU vůči nám EU zavedla vysoká cla, to nevím. EU ujišťuje, že nikoliv, že to ani neumožňují závazky vyplývající z členství ČR i EU ve Světové obchodní organizaci (WTO).

OTÁZKA: ( Jarosla Pyško ) Pan Klaus je znamenitý ekonom a rozhodně není nadšeným proevropanem . Proč podle Vás tvrdí , že ke vstupu do EU neexistuje žádná jiná alternativa ? Děkuji .

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:49 ) Dobrá otázka. Nevím. Na to zeptejte prezidenta Klause.

OTÁZKA: ( Marta ) Prosím Vas, to co tady rikate, o tom studiu, jak je vse mozne, neni vubec pravda. Ze sve vlastni zkusenosti napr. vim, ze v Anglii studenti z neclenskych zemi plati za studium 3krat tolik co studenti z EU. A to nemluvim o ziskani pracovniho povoleni. To opravdu chcete, abychom si takhle zabouchli dvere???

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:49 ) Jestli se sníží náklady na studium v zahraničí, je rto pro potenciální studenty argument pro vstup. Má zkušenost je ale jiná. Když jsem já nedávno studoval v Anglii, platil jsem stejnou cenu jako ostatní studenti, ať z Anglie nebo z jiných zemí EU či neEU.

OTÁZKA: ( Jirka ) Proč tedy většina transformujícich se zemí východní Evropy do EU chce vstoupit, bez ohledu na to, z které části politického spektra pochází jejich vláda? Vždyť přeci musí mít stejné informace, jako vy. Proč tedy žádná z nich neřekla, že do EU nechce?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:48 ) Chtějí vstoupit jejich politické reprezentace a tyto politické reprezentace na základě svého přesvědčení přesvědčují za peníze daňových poplatníků a na základě neúplných a zavádějících informací veřejnost.

OTÁZKA: ( Michal Žák ) Dobrý den, myslíte si, že je možno do EU nevstoupit? Již z geografického hlediska si nemůžeme dovolit v EU nebýt. Nemyslím si, že bychom byli natolik vyspělí, abychom si mohli dovolit být obklopeni zeměmi Unie, ale sami zachovávat neutralitu.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:45 ) EU není o neutralitě. Jsme členy NATO, nejsme neutrální. Rakousko je v EU a není v NATO, je neutrální. EU není o bezpečnosti. Nemyslím si, že nám dnes hrozí vojenské ohrožení z kterékoliv strany a jedinou pojistku (nespekuluju, jestli silnou nebo slabou) máme v NATO.

OTÁZKA: ( Martin ) Kolik si myslíte že bude procent proti EU.Dík

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:44 ) Nebudou to hlasy proti EU. Budou to hlasy proti vstupu do EU na základě podmínek sjednaných v této Smlouvě o přistoupení. Nedovedu si představit, že by většina občanů mohla být pro vstup a to za těchto podmínek. Pokud bude většina pro vstup za podmínek Smlouvy o přistoupení, bude to podle mého názoru jen z důvodů nedostatečných nebo zavádějících informací. Tipuju těsný výsledek.

OTÁZKA: ( ) Proc si bereme ve vsem priklad z U.S.A. a v tomto bychom se chteli lisit? Jakou moc silu a prosperitu by asi melo USA, kdyby se rozdelili na 50 statu? Nemyslite, ze vyvoj preje slucovani? Ptal by se snad nekdo Ruska (s jejich properitu a zivotni urovni) na nazor, kdyby byli tak velci jako Ceska republika?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:44 ) Ani EU nikdo nebere vážně. Světoví státníci se nesetkávají s předsedou evropské komise, ale s francouzským prezidentem, německým kancléřem a britským premiérem. Evropské země se nikdy nezmění v jeden politický národ. Naproti tomu USA jsou jedním politickým národem, i když jsou smíchány z mnoha etnik. V USA nehrozí, že by půl zemí byla silně proti válce v Iráku a druhá půlka silně proti. Jedna půlka států silně pro snížení daní, druhá silně pro zvýšení. V Evropě tyto spory budou vždy existovat. Jediné, co Evropské země jakž takž spojuje, je odpor proti úspěchu a síle Spojených států. A to je trochu málo pro sjednocovací politiku.

OTÁZKA: ( Olin ) Proč začíná ODS rozjíždět tuhle protievropskou kampaň až teď ?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:43 ) ODS nic nerozjíždí. To co říkám já, říkám zde na pozvání iDnes za sebe. Sleduji, že v ODS přibývá lidí, kteří chtějí hlasovat proti. Domnívám se, že je to proto, že se dozvídasjí až teď informace, které neměli. Stejně jako ostatní občané.

OTÁZKA: ( Dana ) Pane Mach, jste mladý člověk – nemáte obavu, že by se uzavřela cesta pro mladé lidi a naše děti? Máme se oprávněně bát, že v případě vstupu do EU dojde k rozprodání naší země – lhůta na prodej nemovitostí je jen 5 – 7 let. Myslíte si, že jsme schopni naši ČR sami rozvíjet bez vlivu EU – myslím tím při současné vládě?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:42 ) Současnou vládu můžeme změnit. Radu EU, která chrlí tisíce nařízení a směrnic rovněž změníme sotva. I když u nás bude vládnou jiná strana, jako členi EU bychom sotva mohli rozhodování Rady EU se svými 3.5% hlasovacích práv ovlivnit. Proto znovu opakuji, pro mě je hlavní argument proti vstupu tato ztráta státní suverenity.

OTÁZKA: ( lukas ) Je pro vládu závazný výsledek referenda, nebo když to třeba bude lehce ne, tak můžou řict ano? Diky

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:41 ) Referendum může přehlasovat jen parlament, a to ústavní většinou. Vláda nemá tu pravomoc.

OTÁZKA: ( Olaf ) Proč jsou v EU Portugalsko , Řecko a jiné malé státy , když je to tak nevýhodné ?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:41 ) Vstupovaly tehdy ne do EU, ale do Evropských společenství, tedy do mnohem volnější organizace. Současná EU se z toho vyvinula až po Maastrichtské smlouvě v r. 1994. Vystoupení je spojeno s velkými náklady. Ale historie nekončí a je jen otázkou času, kdy z EU některá země vystoupí, nebo kdy bude vedle EU prosperovat malá země.

OTÁZKA: ( Marcel ) Je možné z EU vystoupit? Jak? S jakými následky? Díky

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:39 ) Smlouva o přistoupení to neumožňuje. Vystoupit lez buď sepsáním nové smlouvy se všemi členy, což je spíše vyloučené, nebo jednostranným porušením smlouvy. Porušení závazků ze smlouvy plynoucí by ale vedlo k mnoha sporům. reálně je možnost vystoupení spojena s obrovskými transakčními náklady.

OTÁZKA: ( Pavel ) Jeste jednou bych se chtěl zeptat.. Máte, i jako skeptik, nějaký důvod proč vstoupit?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:38 ) Výhodou je volnost pohybu osob, pohybu zboží. Oproti stavu dnes je to ale jen malý posun na to, aby mi převážil negativa.

OTÁZKA: ( Jumbo ) Jak si představujete ČR obklopenou EU . Oprvdu si myslíte , že jsme takoví kabrňáci na rozdíl od všech okolo , že se bez EU dlouhodobě obejdeme ?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:38 ) Podle mě je chybná úvaha, že nutně musíme někam patřit. Často se říká, že vstup do EU je něco jako manželství z rozumu. To implikujeme, že tak jako je normální se oženit, je i normální, že se stát má, když je k tomu zralý, zbavit suverenity…

OTÁZKA: ( Vítek Plichta ) 1) Víte co je zarážející, když už nám tu líčíte naši ekonomickou samostatnost, nemohu si nevšimnout firem, které táhnou náš export. Je s podivem, že největší finanční objem exportu tvoří právě firmy, jejichž kapitál pochází z té pro vás tolik smradlavé EU… Bez diskuze je jedním z nich Škoda auto, největší tahoun exportu. 2) Nejsem si zcela jistý, zda v době nadnárodních společností, prohlubující se mezinárodní spolupráce, má valný význam, pro zemi s ekonomickou silou jako máme my prosazovat individualitu. 3) Věřte, že omezení naší suverenity nehrozí, je pouze přenesena, to je rozdíl a v celku zásadní. A jinými mezinárodními smlouvami je ČR vskutku omezena, mimo jiné největší omezení suverenity ČR pochází zevnitř a to díky tomu, že suverénem je lid, což se mi vskutku zamlouvá. 4) Odkud plynou investice do ČR? 5) Privatizace do vlastnich rukou nám mnoho dobrého nepřinesla a lze ji podle mého dát za příklad nemožnosti ekonomické nezávislosti. 5) Doufám, že za 20 let si nebudu muset klást otázku, až pojedu nakupovat do Polska, Slovenska, Rakouska, Německa (s pasem, clem a vším co k tomu patří), copak teď asi dělá pan Petr Mach ;o)

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:01 ) 1) To, že tu investovaly evropské firmy je i jistou zárukou toho, že na nás EU nauvalé vysoká cla v případě nevstoupení. není to v zájmu těchto firem, jako je Volkswagen. Chtějí dál exportovat škodovky do EU, budou proti jakémukoliv zvyšování cel EU na naše výrobky. Takže díky investicím ze zahraničí nemám ze samostatnosti obavy. 3) Pojem SDÍLENÁ SUVERENITA je kontradikce. Suverenitu nelze sdílet. To je jako kdyby vám bylo nabídnuto spojit domácnost se sousedy a řeklo by se, že nepřijdete o SOUKROMÍ, že získáte soukromí nové kvality, SDÍLENÉ SOUKROMÍ.

OTÁZKA: ( Toms ) Vám nevadí ty buzerace rakouských nebo německých celníků na hranicích? Nedůstojné zacházení s lidmi na přepážkách velvyslanectví pokud chcete vízum pro dlouhodobý pobyt?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 12:00 ) Já žádné velké obtěžování na hranicích s EU nezažil. Krom toho, ty rakouské a německé kontroly zůstanou i po vstupu do EU. Jestli by vstup do EU znamenal konec žádostí o povolení k dlouhodobému pobytu, byla by to jistě výhoda.

OTÁZKA: ( Jan ) Já jsem ten, co se ptal na tu CEFTu, předpokládám, že se dopracujeme k odpovědi. Mezitím jsem měl čas si přečíst Vaše odpovědi na dotazy jiných, pane Machu. Uvítal bych, kdybyste byl ve svých odpovědích konkrétnější, případně je zkusil dokládat nějakými fakty. Třeba Vaše odpověď: „ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:12 ) Kdo chce dnes studovat v zemích EU a sežene si na to peníze, povolení od ambasády bez problémů a rychle dostane. Mladí lidé dnes strudují a pracují volně nejen v EU, ale i v USA a jinde v cizině. Na to není EU potřeba.“ je jenom zpoloviny pravdivá. Zapomněl jste uvést, že ve státech, kde se platí školné (UK, NL,…) platí studenti ze zemí EU 25-30% školné oproti ostatním, nemusí žádat o studentské vízum a povolení k pobytu, případně pracovní povolení. Zapomněl jste uvést programy typu Socrates, Erasmus, Comenius, placené z rozpočtu Evropské unie a určené pro výměnné pobyty žáků, studentů a VŠ pedagogů.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:59 ) Jde ale o to, že i po případném vstupu do EU si budou muset zájemci o zahraniční studium shánět na to peníze. Někdy se mi zdá, že má někdo dojem, že heslo o možnosti volně studovat znamená možnost zadarmo studovat, což není pravda…

OTÁZKA: ( G.W.B. ) A co vstup do zóny volného obchodu na americkém kontinentu ?Budeme taková pátá kolona USA v Evropě .

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:59 ) Na volný obchod netřeba velkých a drahých institucí. I když nejsme dnes formálně signatáři severoamerické zony volného obchodu (NAFTA), máme s USA separátní dohodu o liberalizovaném obchodu. Ta by bohužel se vstupem do EU skončila.

OTÁZKA: ( Tygrik ) Nevznikne postupne jednotna Evropa jako protipol USA ?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:58 ) O to se Francie a Německo snaží. Vybudovat jednotnou Evropu jako ekonomický a geopolitický protipól USA. Ale nedaří se jí to. USA jsou převážně založeny na volném trhu. EU na zaostávání za USA reaguje tak, že svolá Lisabonský summit EU, kde se usnese do deseti let dohnat a předehnat USA – jak jinak pomocí centrálního plánování. Nemyslím si, že to je cesta, jak se EU může stát protipólem USA.

OTÁZKA: ( Lubas ) Už vidím ty nápisy: Česko – ostrov uprostřed sjednocené Evropy. Nápisy na letištích: občané EU vpravo, Češi vlevo atd…. Kdyby byla jiná alternativa, tak o ní rád budu uvažovat. Ale já nic jiného nevidím……

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:57 ) Možnost chodit na letišti vpravo mi přijde trochu málo na obhájení vstupu. Není nutné hledat alternativu vstupu. Naopak, vstup do EU je alternativou dnešního stavu. Přišlo by mi správnější, kdyby na hlasovacím lístku bylo jen ANO, a referendum by bylo platné, pokud by ho tam přišla hodit nadpoloviční většina. Ten, kdo chce ZMĚNU, by měl vynaložit námahu jít k volbám. Realita je ale jiná, a kdo chce vstup zvrátit, musí jít k urnám a vhodit NE.

OTÁZKA: ( ) co je pravdy na tom, že pro ČR teď není vhodnýá doba ke vstupu a proč? a Co by to podle vás znamenalo zůstat mimo EU na dalších x let?Není lepší přežít pár těžších let v Eu než si zhoršovat vnitřní situaci mimo ni?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:56 ) Přijde mi lepší nevstoupit a sledovat a) kam se EU vyvíjí a b) co členství dělá s našimi sousedy. Zda se jejich situace zlepšuje či zhoršuje. Pozorovat, vyhodnotit a pak si třeba za dva roky referendum zopakovat.

OTÁZKA: ( Pavel ) Jsou nějaká plus pro vstup? Děkuji

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:54 ) Každý to musí zvážit sám za sebe. Hlavní výhody by plynuly z uvolnění obchodu. Český rozpočet by po vstupu do EU přišel asi o 5 miliard cel, které vybíral z dovozu zboží z EU a kandidátských zemí. Tuto částku by pocítili na cenách zboží ku svému prospěchu spotřebitelé. To je plus. Toto plus je ale znehodnocené zdražením dováženého zboží ze zámoří, kde EU zas uplatňuje vyšší cla. Pak samozřejmě mohou vydělat určité profese – právníci, překladatelé.

OTÁZKA: ( ) kazda mince ma dve strany. Vidite vy aspon jednu dedinou vyhodu proc v stoupit do EU?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:53 ) Výhodou je pro mě volnější obchod a volnější pohyb pracovníků po uplynutí přechodných období. Na misce vah však pro mě převažují nevýhody a rizika. Omlouvám se za zdůrazňování nevýhod, zdůrazňuji je proto, že vláda o nich spíš mlčí.

OTÁZKA: ( Vítek Plichta ) Ano umiňopvání kuřáků, zemědělců… Nezapomněl jste položit otázku a co děti, budou si mít kde hrát? Doopravdy přesvědčování davů na téhle urovni už tu bylo a s demokracií se to moc neslučovalo. Pokud jde o mě rád si koupím jablko, na které mi přispěla Francie, než drahé české, na které jsem si 75% přispěl i já… A pokud jde o Ty kuřáky, nestojí nás na zdravotní péči víc než se vybere na dani z Tabáku? Obdobně se zemědělci…

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:52 ) Měl jsem na mysli ještě něco jiného. To, že náš stát kvůli EU zvedne cenu cigaret na dvojnásobek ještě zdaleka neznamená, že vybere dvojnásobek daní nebo odradí lidi od kouření. Spíš se rozvine černý trh a vybere se na daních méně. Kuřákovi, který bude platit plnou cenu a nepřestane kouřit, pak zbyde méně na jiné věci – a doplatí na to i jeho děti… Kuřák nejsem, ale nemyslím si, že je rozumné, aby cigarety stály u nás stejně jako v Německu, kde jsou mnohem větší platy.

OTÁZKA: ( Kačaba ) Co Vám osobně do dnešního dne dala KSČ a jak dlouho jste jejím členem?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:51 ) Nemám s KSČ nic společného. Jsem odpůrcem komunistické a socialistické ideologie. Mimo jiné i proto jsem odpůrcem vstupu do EU.

OTÁZKA: ( Tomáš ) V současné době jsou na různé akce využívány dotace z fondů PHARE. Dost obcí nebo regionů mohly díky těmto dotacím zlepšit životní prostředí, opravit komunikace apod. Jak by to vypadalo s těmito penězi poté, co bychom řekli NE? A ještě jedna poznámka. Odpůrci vstupu nám často dávají za vzor Švýcarsko. To je ale na podstatně vyšší ekonomické úrovni a navíc v se mnoha oblastech už normami EU řídí. Není proto trochu demagogie argumentovat právě touto zemí?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:50 ) V různých fondech EU do ČR dala za posledních 13 let 33 miliard korun. Třetina fondů PHARE jde na evropské úředníky. Zbytek, 22 miliard šel na projekty typu čističky a opravy mostů. V průměru ročně 1,7 miliardy. To je celkem bezvýznamné: je to pár setinek procenta HDP. Jistě bychom se bez toho obešli.

OTÁZKA: ( Hela ) ad B4 – ale ja su z Hane 🙁 Souhlasim s Vami, v EU bude za chvili milion statecku a ja nikde nebudu rikat, ze jsem z EU. Chlapy obvykle staci nakopnout ohledne sportu a nasich internacionalu a ze by zeny neznali Batu? Tak aspon delam reklamu CR.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:49 ) NOCOMMENT

OTÁZKA: ( Miloslav ) Jsem proti vstupu, myslím, že vstup nám přinese zatím více nevýhod, než výhod. Jsem pro pozdější vstup za lepších podmínek, pokud bude EU ještě existovat? Ptám se, našel byste nějaký důvod proč vstoupit už dnes? Díky.

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:49 ) Donedávna jsem se domníval, že volný obchod v rámci EU je dobrý argument. Pak jsem ale zjistil, že se o příliš volný obchod nejedná (produkční kvóty, normy, intervence komisařů do hospodářské soutěže). Nejsem si jistý, zda EU bude existovat za pár let. Německo, hlavní sponzor bruselského rozpočtu, je v deficitu. Bude ještě ve větším za rok či dva, protože mu rychle začne (tak jako nám) ubývat plátců daní a přibývat důchodců. Myslím, že miliardy do EU pak němečtí politici zarazí a pak se EU začne rozpadat.

OTÁZKA: ( Pavel K. ) Naše vláda nám pořád předkládá příklad ostatních zemí, které přistoupili do Eu, jak se jim zvýšila životní úroveň. nemyslíte si, že to bylo způsobeno především z důvodu prosperity ostatních států? Dneska přistoupí do EU 10 relativně chudých zemí a navíc se celkově ekonomice zemí EU příliš nedaří. Dneska v MF DNES říká Gunter Verheugen, že platy porostou rychleji než ceny zboží. Není to blbost?, kde by se ty vyšší platy vzaly?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:48 ) Rakousko dosahovalo při vstupu do EU v r. 1995 123 % průměru EU. Dnes po osmi letech členství kleslo na 110 % EU. Řecko je vůči průměru EU na tom také dnes hůře než při vstupu. Irsko začalo v tempu růstu ekonomiky předbíhat průměr EU až 15 let po vstupu, poté, co přes odpor EU prosadilo snížení daní a přilákalo zejména americký kapitál. Irsko, Španělsko, Portugalsko, Řecko navíc dostávali z EU (hlavně od německých daňových poplatníků) nad rámec odvodů do EU stovky eur na osobu, např. na stavbu silnic. O to mohly snížit daně svým občanům. My nejspíš budeme na EU doplácet. Nebudeme mít tu výhodu co měly a mají oni.

OTÁZKA: ( Zdenek ) Jak vysvetlujete fakt, ze vstup do EU vyrazne pomohl hospodarsky slabsim zemim jako je Spanelsko, Portugalsko, Recko apod.?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:47 ) Řecký HDP na hlavu byl v r. 1981 na úrovni 53 % průměru 15 zemí dnešní EU. Do roku 1988 tento poměr klesal na 43 %, takže si Řekové pohoršili. Dnes jsou opět na 53 % průměru, což je ale stále hluboko pod úrovní 60 % průměru, které Řecko dosahovalo před vstupem do EU. Vládní propaganda ukazující šťastného kavárníka není objektivní.

OTÁZKA: ( Pavel Budil ) Jak vysvětlujete fakt, že vstup do EU pomohl hospodářsky rozvrátit portugalské zemědělství ?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:44 ) Nevím, jak je na tom portugalské zemědělství. Ale vysokou cenou za volný obchod se zemědělskými produkty je tvrdá regulace: výrobní kvóty pro každý stát, intervenční nákupy a dotace. Dirigismus evropské Společné zemědělské politiky je nesrovnatelně větší než české zemědělské politiky.

OTÁZKA: ( Vítek Plichta ) KDE JSTE PŘIŠEL K TOMU ŽE EVROPA PATŘÍVALA MEZI NEJBOHATŠÍ STÁTY SVĚTA????????? Asi jste o 200 let zaspal dobu ne? A pozn. naokraj vzopmínáte na kurz EURO/USD po zavedení eura? Na hlasy, které nedávaly Euru šanci??? Tak se na ten kurz podívejte dnes… A propos poznámky o zahnívajícím kapitalizmu… Asi opět jiná doba… Vypadá to, že jste se narodil ve špatný čas ;o)

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:44 ) Ještě v r. 1982 byl HDP na hlavu ve Francii 82 % amerického. Dnes je Francie na 70 % americké životní úrovně. Podobně je to s ostatními zeměmi EU. Nominální kurz euro/dolar s tím nemá bezprostředně co dělat. Důležitý není NOMINÁLNÍ, ale REÁLNÝ vývoj.

OTÁZKA: ( Jana ) Je pravda, že pokud nevstoupíme do EU budou nám muset zlepšit podmínky pro přijetí?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:43 ) Už jsem odpovídal.

OTÁZKA: ( Dežo ) hele žekni když budu chtít s Eržikou emigrovat do Anglie kdo nám dá sociální dávky?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:43 ) Sociální dávky jsou v kompetenci národních států, nikoliv EU.

OTÁZKA: ( Ulrich ) 1. Tvrdíte, že EU má vysoká cla na zboží ze zámoří. ČR je podle vás nemá? Uveďte konkrétní příklad nějakého druhu zboží a konkrétních celních sazeb na jeho dovoz do ČR a EU tak, abychom si mohli udělat jasnou představu o tom, o kolik vyšší jsou sazby v EU. 2. Proč by nám mělo záležet na státní suverenitě ČR? Že nás přehlasují Němci? Opravdu si myslíte, že většinový názor v ČR je z principu lepší než většinový názor v Německu? Pokud ne, z Čeho usuzujete, že přehlasování bude pro nás nevýhodné?

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:42 ) Kilo banánů z Kostariky u nás nula, v EU 22 korun na kilo. Jízdní kola u nás deset procent dovozní ceny, v EU 51 %. Podražení o tisíce korun na bicykl. atd.

OTÁZKA: ( Petr Janoch ) V podstatě říkáte, že vstupem do EU už nebudeme samostatný stát. Chápu to správně? To ale přece není pravda – naši suverenitu nám nikdo nebere, stejně jako jiným státům, které do EU vstoupily dříve. Některý to k jejich národnímu uvědomění – řekl bych – naopak pomohlo…

ODPOVĚĎ: ( 06.06.2003 11:41 ) Mícháte dvě různé věci a) národní suverenitu a b) národní identitu. Řekl jsem, že by ČR ztratila státní suverenitu. To, že by diktát Bruselu mohl podnítit národní uvědomění připouštím.

OTÁZKA: ( Jana ) Dobrý den, je pravda, že z EU nelze již nikdy vystoupit? Zastávám Vaše názory. Děkuji

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:54 ) Z EU nelze vystoupil, leda novou smlouvou se všemi státy. Lze vystoupit teoreticky také jednostranným porušením přístupové smlouvy, to by se ale sotva setkalo s plným pochopením u ostatních zemí. Každopádně vypořádání by bylo jistě mnohem komplikovanější než v případě rozdělování Česko-Slovenska.

Omlouvám se, ale musím teď končit. Na zbytek otázek odpovím do zítřka.

OTÁZKA: ( Jarda ) Nemyslite ze je proste jina doba, a kazdy si uz nemuze dovolit si hrat na svem pisecku? Ekonomicke duvodz sou podle mne jasne pro, a ty proti sou take hodne v tom ze nechceme priznat ze nemuzeme proste byt uzavreny stat a vsici se budou tocit kolem nas. Proste casy se meni. A budoucnost Evropy je spolupraci.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:50 ) Alternativa vstupu přeci není uzavřený stát. Jsem rozhodně pro otevřený stát, jakým ČR dnes je.

OTÁZKA: ( Denisa ) Co kdyz budu chtit svobodne podnikat v zahranici? Pokud Ceska Republika nevstoupi do EU,jaka sance je pro me, ze mohu podnikat mimo CR?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:49 ) Tak jako dneska. Dnes je svět natolik liberalizován, že otevřít firmu v zahraničí je možné v zásadě po celém světě. Tak jako jsou cizí firmy u nás, některé naše jsou v zahraničí, včetně zemí EU.

OTÁZKA: ( Filip Eliáš ) Je pro stávající vládu přípustné, abychom nevstoupili do EU po všech nákladech, které to zatím stálo? Jsou výsledky referenda určující pro vstup? Nebo je to pouze informace, zda se lidem do EU chce nebo ne?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:48 ) Teď to už není na vládě, ale na nás. To že vyjednávání, kampaň a především přizpůsobování se evropské legislativě mělo náklady. Je jasné. Je to ale nutné považovat za „utopené náklady“. Kdybychom nevstoupili, mohli bychom řadu zákonů zase změnit, protože by nemusely odpovídat požadavkům EU (např. daňové, atd.) A tím některé náklady vrátit.

OTÁZKA: ( Lukáš ) Chci Vám moc poděkovat, že dokazujete, že proti EU nejsou jenom nějací zakomplexovaní komunisté, jak se nám snaží tvrdit vláda. Proi EU jsou hlavně pravicově smýšlející lidé s rozhledem a vírou v sebe sama a ne regulátory z Bruselu! Ješte jednou díky

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:46 ) DIky. Bohužel, takto je to v médiích často vykreslováno.

OTÁZKA: ( Verner ) Co si myslite o vystupovani Jan Zahradila? Dle meho ma jiste v mnohem pravdu, ale prosazuje sve nazory prilis agresivne…

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:45 ) Myslím si, že přeceňuje síly, když si myslí, že je možné EU reformovat zevnitř. Pokud ČR do EU vstoupí, budu mu v tom úsilí fandit.

OTÁZKA: ( Martin ) Jsem pravičák, antikomunista, ale patrně budu hlasovat ne. Mám jen jednu otázku: Zdá se mi že spousta lidí říká ano i když ani neví proč. Politici jim prostřednictvím kampaní namluvily, že pokud tam nevstoupíme zařadíme se po bok Namibie a Ukrjiny. A to si myslím není pravda. Cchci se proto zeptat považujete mediální kampaň která vyvyšuje pouze klady za objektivní. Já osobně ji považuji až místy za lživou.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:44 ) Souhlasím s vámi plně

OTÁZKA: ( Ron ) EU měla být jen organizací ekonomické spolupráce, transformace v jednotný stát je vzhledem k původním proklamacím vlastně podvodem. Řešením ale není ani izolace s posíleným vlivem komunistů. Mohla by být řešením EFTA ?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:44 ) EFTA samotná myslím ne. Pokud by více kandidátských zemí nevstoupilo, asi by se přidaly k EFTA (=ESVO). ČR by ale po případném nevstoupení do EU měla usilovat i o další dohody – o pokračování volného obchodu s USA, EU atd.

OTÁZKA: ( Petr ) Může opravdu nastat v případě odmítnutí vstupu do EU situace, kdy budou naše podniky oproti firmám například na Slovenku a v Polsku nějakým způsobem znevýhodněni a tím také tratit?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:42 ) Slovensko a Polsko by to asi neovlivnily, ale EU by mohla český export omezovat. Komisař EU pro hospodářskjou soutež ale může zarazit export české oceli atd. i kdybychom byli v EU.

OTÁZKA: ( Sáhib ) Na svym písečku, pěkně se uzavřít, bránit konkurenci z Evropy, to by se ti líbilo? Jak jinak rozhejbat ty líný český zadky než konkurencí?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:41 ) Konkurenci vátám. Proto jsem pro liberalizaci obchodu. Ale já vítám konkurenci mj. i v daňových a regulačních systémech, jako něco, co dokáže donutit státy k lepší politice. EU tuto daňovou a legislativní konkurenci potlačuje

OTÁZKA: ( Žaneta K. ) Do jaké míry by se bral na zřetel výsledek referenda – NE na další jednání o vstupu do EU?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:40 ) Myslím, že by vláda musela podat demisi, jestliže utratila peníze za něco, co by se ukázalo, že to lidé nechtějí.

OTÁZKA: ( Pavel Budil ) Máte nějaké racionální zdůvodnění, proč je spojení „Evropské sdružení volného obchodu“ považováno v médiích za sprosté slovo ?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:39 ) Alternativa ESVO je posmívána proto, že zahrnuje jen málo zemí. Po nevstupu do EU by Česká republika mohla jistě jednat mimo jiné s ESVO, jakož jednat o další liberalizaci obchodu i s EU

OTÁZKA: ( zdenek ) Myslíte si, že by nevstoupení do unie nějakým způsobem ovlivnilo zájem/nezájem zahraničních investorů podnikat a tím investovat a potažmo dát práci lidem v ČR? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:38 ) Proti sobě by šly dva vlivy 1) Vliv „značky EU“ – garance jistého stabilního legislativního prostředí 2) Vliv vyšších daní a vyšší regulace může na druhé straně investory odlákat dál na východ. Ukrajina zavedla po ruském vzoru 13% rovnou daň, kam se na ně v tomto hrabem. Mnoho investor; odejde právě tam, nebo do Číny. Svět se mění, a Evropa, která patřívala mezi nejbohatší státy světa stále více ztrácí za Spojenými státy, stále častěji ji předhánějí země jihovýchpodní Asie a stále rychleji ji dohánějí země východní Evropy

OTÁZKA: ( Michal ) Kdy očekáváte vzestup HDP v EU? Myslíte, že v případě nevstoupení do EU bychom mohli¨úspěšně kupovat z USA a vyvážet do EU-viz kurs dolaru?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:35 ) Růst HDP v EU je stále pomalejší a v posledních letech se v průměru blíží nule. Některé ekonomiky dokonce klesají (Německo). Nemyslím si, že převzetí evropské regulace a evropských daní může zvýšit růst české ekonomiky. Obchod s USA se zhorší, protože vstupem do EU by zanikla „doložka nejvyšších výhod“ a USA by zvýšili svá cla vůči nám a my vůči nim.

OTÁZKA: ( Martin ) Moc se ve financich neorientuji ale zajimalo by me zda by nam vstup do EU nejak pomohl s nasim problemovym narustem statniho dluhu. Je mozne ze bychom se z tohoto nesvaru „zotavili“ v EU drive ? Nebo by vse jelo dal po starych kolejich a spise by to bylo jeste horsi ? Druha vec se tyka toho zda by byla nad nasi vladou nejaka „kontrola“ aby nedochazelo k takokovym pruseru jako arbitraz apod…

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:33 ) Vstup do EU by státní dluh prohloubil. Kromě toho, co stát zaplatí do rozpočtu EU, státní rozpočet přijde o výnos z cel a navíc mu vzniknou náklady na spolufinancování evropských dotací (každá dotace z EU automaticky vyžaduje, aby náš stát přihodil další peníze) Vstup do EU tak automaticky zvyšuje státní výdaje a prohlubuje rozpočtový deficit. Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP) odhaduje dopad vstupu do EU na rozpočet ve výši minus 25 mld pro rok 2004, minus 40 mld pro rok 2005 a miunus 45 mld pro rok 2006.

OTÁZKA: ( Ron ) CEP je notně provázán s osobou Václava Klause a s ODS: V tomto světle vyznívají ANO pro EU z úst Klause a oficiální ODS notně pokrytecky a falešně. Co Vy na to ?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:29 ) Mnoho osobností říká: Nemohu si ve své pozici dovolit říkat NE, „i když si to vlastně myslím“. Já jsem se rozhodl nepodlehnout tomu, a římám NE, proptože mé argumenty toto mé stanovisko podporují. Mluvím však výhradně za sebe a za nikoho jiného. Snažím se seznamovat se svými názory i ostatní.

OTÁZKA: ( B4 ) Myslím, že členské státy v EU získávají také jistý punc důvěryhodnosti. Ve vzdálených částech světa tím ztratíme punc banánové republiky, kterou nikdo nezná. ČR sice stále známé nebude, ale tím že bude součástí známého celku EU bude mít lepší výchozí pozici, uvažujete i tuto výhodu EU?Pokud by se náš stát sám staral o osvětu ve světě, bylo by to mnohem nákladnější než členství v EU.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:27 ) Nemyslí si, že by se nám měl stát starat o osvětu ve světě. Když jsem v cizině, říkám že jsem z Prahy, a každý ví, co je Praha.

OTÁZKA: ( Eva ) Dobry den. Jsem proti vstupu do EU, ale myslim, ze jit k referendu je zbytecne, je nas malo co nechteji. Jaky mate nazor?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:26 ) Není to tak jednoznačné, pokud půjdete hlasovat. Nedávná anketa na TV prima přinesla výsledek, že většina zúčastněných by hlasovala proti. Nevěřím stoprocentně předvolebním průzkumům. Nepropadejte tomu. Jděte k referendu.

OTÁZKA: ( Evropan ) Jste pro vstup Česka do EU?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:24 ) NE

OTÁZKA: ( MS ) Kdy by podle Vás měla ČR vstoupit do EU, aby to byl pro ni přínos a ne ztráta?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:23 ) Později, pokud se dojednají lepší podmínky nebo pokud se EU změní: Pokud by v ní ubylo byrokracie, regulace a mezinárodního přerozdělování. Jinak je lepší snmažit se sice s EU dobře vycházet ale zůstat nezávislou zemí.

OTÁZKA: ( Keny ) Jo, platit 30 mld do EU. A kolik dotaneme, to nepíšete!

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:22 ) Ale píšu viz odpověď na otázku 44942

OTÁZKA: ( Standa ) Mohu osobnější otázku? Budete hlasovat pro nebo proti přistoupení k EU? Jsou některé obavy z přistoupení k EU oprávněné?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:21 ) Uznávám, že jsou lidé, pro které může být vstup do EU výhodný. Určitě to nejsou obyvatelé Prahy, které budou jen na daních platit, ale na dotacích nebudou nic dostávat. Nebudou to kuřáci, kterým evropské daně zdraží krabičku běžných cigaret na 80 korun. Nebudou to zemědělci, kteří budou mít o 75 % nižší dotace z EU než jejich konkurenti z Německa či Francie, přičemž hranbicve budou jejich dumpingovému dovozu plně otevřené… Já nejsem kuřák ani zemědělec, ale stejně mi bilance vychází negativně. Takže budu hlasovat proti.

OTÁZKA: ( kolík ) Z eu nám přece přijde víc peněz, než do ní dáme ne?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:19 ) Takže: Co se dojednalo ve Smlouvě o přistpoupení: (př. pro rok 2005) Do EU zaplatíma cca 29 mld EU do rozpočtu vrátí 8 miliard EU dále slibuje maximum 30 miliard na zemědělských a strukturálních dotacích. Z této částky EU nakonec zaplatí zatím neznámou částku v intervalu (0 až 30 miliard) Kromě toho další miliardu zaplatíme jako vklad do Evropské investiční banky a dalších EU fondů. Navíc v cenách zboží ze zámoří budeme platit evropská cla, která z našich peněženek půjdou přímo do Bruselu (celkem asi deset miliard) Vsadím se, že budeme v minusu.

OTÁZKA: ( ivan ) Strana zelených je pro federální evropský stát. Co se vám na tom nelíbí ? Já to vidím jako nosnou myšlenku – jednotná Evropa politické práce ve vzájemné kooperaci.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:15 ) Málokterá nadnárodní federace skutečně funguje. Spíš se zmítají národními spory (viz rozpad Česko-Slovenska, spory v Belgii, rozpad Jugoslávie, rozpad Sovětského svazu. Zájmy reprezentací jednotlivých zemí ve federaci jsou často různé a když jedny národy přehlasovávají druhé, nevzniká z toho obvykle nic dobrého.

OTÁZKA: ( Tomáš Marný ) Proč o nás EU tolik stojí, že nás přijel přesvědčovat i komisař Verheugen? Je to proto, že v nových kandidátských zemích vidí odbytiště pro své zboží?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:13 ) Pan Verheugen to má v popisu práce. Myslím, že to hlavní, co EU požaduje, je naplnění těch tisíců norem EU. Plnění norem je pro nás nákladné a snižuje naši konkurenční výhodu. Spousta německých firem má zájem na tom, aby naše zboží bylo stejně drahé jako jejich, k čemuž plnění norem vydatně napomáhá.

OTÁZKA: ( Jouza ) Máš děti? Ty nechceš, aby mohly volně studovat a pracovat třeba ve Francii nebo v Británii?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:12 ) Kdo chce dnes studovat v zemích EU a sežene si na to peníze, povolení od ambasády bez problémů a rychle dostane. Mladí lidé dnes strudují a pracují volně nejen v EU, ale i v USA a jinde v cizině. Na to není EU potřeba.

OTÁZKA: ( RK ) Hodně uvažuji o odpovědi na otázku vstupu. Můžete mi říct, jak by fungoval pohyb pracovních sil v případě, že nevstoupíme. Co např. Anglie, pracovní povolení atd. Děkuji. Nechtěl bych mladým zkazit budoucnost, ale taky se mi nelíbí Francouzko-německý socialismus v Evropě.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:10 ) Pro dlouhodobé studium nebo zaměstnání v zemích EU je nyní třeba žádat o povolení příslušného státu. Po přechodná období dojednaná v Přístupové smlouvě by to tak zůstalo i nadále (u zemí, které se toho práva nezřeknou. Kdybychom nevstoupili, záleželo by na dalších dohodách. Během těch 7 let by jistě bylo možné vzájemnými dohodami omezení odpbourávat bez ohledu na členství v EU

OTÁZKA: ( Kadel ) Moc bych se podle tvýho modelu těšil na cestování, třeba na Slovensko…

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:07 ) Dnes můžeme cestovat svobodně po celé EU i pokandidátských zemích. Po 1.5.2003 by se na tom nic nezměnilo, pokud bychom nevstoupili.

OTÁZKA: ( Palecek ) Souhlasim s Frantiskem. Muj dojem je, ze pro ostatni statu EU musi byt vyhodne nas mit v EU. Nechapu duvod, proc by nekdo mel zajem o tak demoralizovany narod jako jsme my. Nebo myslite, ze nam prokazuji nejakou milost ?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:06 ) Nejsem si jistý, zda nás občané státuů EU chtějí. Chtějí nás evropští politici mít v EU. Firmy z Německa odcházejí za lepšími podmínkami, což jim způsobuje nezaměstnanost. Německo nereaguje zlepšením podmínek ale spíš snahou zavést jejich podmínky i ve státech od nich na východ.

OTÁZKA: ( Lukáš ) Nečeká nás v EU takový „socialismus s lidskou tváří“ ? Díky.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:04 ) Hlavní změna, kterou pocítíme, kdybychom vstoupili, by bylo a) převzetí Společné zemědělské politiky, která je tuhým dirigistickým systémem založeným na dotacích a státních intervencích, b) přijetí evropského celního sazebníku vůči zbytku světa (zdražení dovozů ze zámoří), c) problémy státního rozpočtu kvůli odvodům do EU. A pak samozřejmě zvýšení byrokracie. O směrnicích a nařízeních rozhoduje jakési „politbyro“ (Rada EU) složené z nevolených osob. DOst mi to připomíná socialismus s lidskou tváří.

OTÁZKA: ( Apab ) Jaká alternativa existuje, pokud bychom nevstoupili do EU? Náš trh je v současnoti prakticky závislý na EU. Na to abychom vytvořili celní unii, není naše ekonomika na dostatečné úrovni a bez pomocných programů, které EU nabízí, se neobejdeme. V případě prohlubování evropské integrace v druhém a třetím pilíři hrozí, že by ČR zůstala osamoceným ostrovem uvnitř Evropy a nesouhlasím s tvrzením, že se můžeme stát druhým Švýcarskem, neboť jeho postavení ve světě je odlišné (garance neutrality).

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 12:01 ) Bez „pomocných“ programů EU bychom se velmi jistě obešli. Je dost pravděpodobné, že do EU budeme platit víc než z ní dostávat. Přístupová smlouva fixně stanoví částku, kterou do EU budeme platit, ale jen volně stanoví objem prostředků, na které lze „dosáhnout“ Rakousko první rok po vstupu „dosáhlo“ na 37 % „nabízených“ zemědělských fondů. To, jestli EU bude nějaké dotace přidělovat, bude záviset na posuzová Evropské komise. Zůstat osamoceným ostrovem neznamená být obehnán ostnatým drátem. Kdybychom nevstoupili, obchod s EU by normálně pokračoval.

OTÁZKA: ( Michal ) Myslíte si že se dají žejakým způsobem ovlivnit výsledky referenda a účast. Děkuji

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:58 ) Snažím se ovlivnit výsledky co to jde. Vláda také, jen má více prostředků. Pokud jste myslel nikoliv kampaní, ale manipulací s výsledky, věřím, že to nebude možné

OTÁZKA: ( Pavel ) Naše vláda má několik důvodů proč vstoupit do EU, zkuste, prosím, vyjmenovat 3 důvody proč nevstoupit.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:57 ) to jem odpověděl na otázku 44926

OTÁZKA: ( Kengi ) A jak by to bylo s cestování a s přechodem hranic směrem do EU?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:56 ) Když by ČR vstoupila, nezměnilo by se nic. Kontroly by pokračovaly dál na hranicích s Rakouskem a Německem, protože Smlouva o přistoupení nezahrnuje kandidátské země do Schengenské dohody zemí se zrušenými kontrolami na vnitřních hranicích. Pokud by se ČR podařilo později do Schengenu přistoupit, patrně by se musely zpřísnit kontroly na celé délce hranice se Slovenskem a Polskem. Slovensku a Polsku EU nebude dlouho důvěřovat, že dokáží samy uhlíádat hranice s Ukrajinou a Běloruskem… Pokud bychom nevstoupili, vše by zůstalo tak jak to známe dnes

OTÁZKA: ( franta ) Jak se divate na vznik Evropske ustavy a pripadne ustaveni „evropskeho“ prezidenta?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:53 ) Otázka prezidenta není sama o sobě až tak důležitá. Záleží na tom, jaké by měl formální či neformální kompetence. To, že někdo (zejm. Francie+Německo)chce prezidenta, svědčí o tom, že chtějí, aby nějaká osoba mohla reprezentovat zahraniční politiku. Pokud by chystaná ústava měla dále rozšířit okruh oblastí, kde mohou být národní státy přehlasovány, považoval bych to za vývoj špatným směrem. Existující draft ústavy naznačuje, že tímto směrem se to vyvýjí.

OTÁZKA: ( Pavel K. ) Dobrý den, myslíte, že by na ekonomiku Česka mělo nevstoupení do EU velký vliv? Jakým způsobem by se změni nebo ztížil zahraniční obchod směrem do EU? Děkuji

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:50 ) Bezprostředně žádný vliv. Jestli by později EU porušila některé dohody nebo dělala obstrukce, to se nedá odhanout. Komisaři EU nás ale ujišťují, že by EU Českou republiku nijak netrestala.

OTÁZKA: ( Pavel Budil ) Je charakteristické, že link na tuto stránku je schovaný někde hluboko mezi zprávami … Online se šéfpropagandistkou MZV byl titulkovém pásu. Otázka na Vás, pane Machu: myslíte si, že média manipulují infomace o vstupu do Evropské mumie na státní zakázku, z vlastní vůle nebo se Vám zdá, že informují zcela objektivně ?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:49 ) Spousta médií se snaží informovat objektivně. Velkým problémem je ale 1) jednostranné použití vládních 200 milionů, 2) jednostranná propaganda České televize. Kdyby se vláda před parlamentními volbami rozhodla podpořit 200 miliony na kampaň jen vládní strany, bylo by to všemi asi považováno za nedemokratické a neférové. Když je jen jedna názorová strana podpořena vládou před referendem o EU, většině lidem to přijde sice podivné, ale demokratické. Určitě to není férová názorová soutěž.

OTÁZKA: ( ) Můžeme si podle Vešeho názoru hrát na Norsko, nebo na Švýcarsko, pokud jsme prošli absolutně odlišným vývojem a na rozdíl od Norska na příklad nemáme zásoby ropy a velmi rozvinutý rybářský průmysl, který jim vstup do unie po ekonomické stránce bohatě vynahradí? Děkuji.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:45 ) ČR nemusí za každou cenu pod někoho patřit. Existujeme samostatně 13 let a jde to. Švýcarsko neexistuje proto, že by čerpalo své zlaté zásoby. I ve Švýcarsku lidé chodí normálně do práce. Ani Norsko nežije z ropy. Část výnosů z ropy ukládá do cenných papírů jako rezervu pro budoucnost. Každá země má svojí komparativní výhodu a prosperita není závislá na tom, jestli země má ropu nebo ne. Česká republika je normální zemí, která má také svůj export, není uzavřemnou ekonomikou a jistě může jako nezávislá existovat.

OTÁZKA: ( Muuzy ) Dobry den.Prosim Vas reknete mi 3 podle Vas dulezite argumenty proc nevstoupit do EU.Za odpoved Vam dekuji.

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:42 ) 1. Důvod finanční. Na penězovodu Praha Brusel náš státní rozpočet hluboce prodělá (viz analýza na www.cepin.cz/textoeu.htm) 2. Ztráty státní suverenity. EU každoročně vydává tisíce nařízení a na sto směrnic. Je dost dobře možné že se svými 3.5 % hlasů v orgánech EU bude Česká republika se svými zájmy snadno přehlasována. 3. Volný obchod. Vstupem do EU se nám žádný volná trh neotevře. 1) Trh s EU a kandidátskými zeměmi je již dnes do značné míry liberalizován, 2) Vstupem do EU sice padnou dovozní kvóty, ale EU místo nich nařizuje každé zemi výrobní kvóty. 3) EU je uzavřenější vůči obchodu se zbytkem světa než ČR (vysoká cla s obchodem s USA, Jižní Amerikou, Asií)

OTÁZKA: ( František Tázající ) Moc mne zaráží , že EU nevadí a chce nás i s našimi některými vlivnými podnikateli,ale i politiky,úředníky na všech úrovních ,kteří své majetky nabyli „legálním“ způsobem jenom proto , že zákony a orgány činné v trestním řízení jsou programově naprosto bezzubé,prostě nefunkční. Držím se pořekadla o tom jak vrána k vráně sedá a rovný rovného si hledá.Slušná společnost se s takovými lidmi nestýká.Z tohoto důvodu velmi váhám nad tím co do urny hodit.Je má nerozhodnost oprávněná?

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:37 ) Nedělám si iluze o politicích a úřednících v EU. Ani o podnikatelích. Zákony i pravidla slušnosti bývají některými lidmi porušovány v každé zemi. EU není v tomto jiná.

OTÁZKA: ( kolík ) Co by se tedy dělo, kdybychom do tý unie nevstoupili? Máme na to vůbec? díky

ODPOVĚĎ: ( 05.06.2003 11:35 ) Kdybychom nevstoupili, žili bychom normálně dál. Dohody o bezvízovém styku a volném obchodu, které s unií máme by zůstaly v platnosti. Jen bychom nemuseli do EU platit ročně 30 mld Kč a žádat o dotace a nemuseli bychom plnit každou směrnici a každé nařízení EU.

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom