Petr Mach v Trutnově a Hradci Králové o dění v EU i v domácí politice

Europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach navštívil v úterý 17. května Královéhradecký kraj. Nejprve spolu s naším kandidátem do krajských voleb (č. 2 na společné kandidátce se Soukromníky)  Janem Šebelíkem zavítal mezi členy Klubu seniorů. Besedu si nenechalo ujít přes 50 lidí a organizoval a moderoval ji velice vitální 90letý předseda klubu Miroslav Šafařík, který svými vtipnými poznámkami bavil doslova celý sál.

Petr Mach nejprve popsal, jak Svobodné založil v r. 2009 proto, že coby pravicový volič neměl koho volit. „Vadilo mi, že se předávají pravomoci na Brusel a že se nesmyslně zvyšují daně,“ dodal za souhlasného přitakávání posluchačů.

Na dotaz pána z publika vysvětlil detaily programu Svobodných a pan Šebelík pak upozornil na rostoucí preference ve všech krajích. „Je reálné, že v krajských volbách uspějeme,“ zdůraznil. Uvedl dále, že Svobodní společně se Soukromníky chtějí, aby ty velké peníze, které protékají každým krajem, ale nikdo pořádně neví kam, aby šly co nejníž – konkrétním obcím. „Např. aby v dopravě byly dotace na každou jednotlivou jízdenku, a ne že se dá balík peněz velké firmě. Jde nám o to, aby se to dostalo lidem,“ zdůraznil Šebelík.

„Prostě, kdo bude provozovat veřejnou dopravu, má nárok na konkrétních pár korun na každou jízdenku. A ne jako je to teď, že nějaká firma má smlouvu na x let dopředu, a jiná nedostane vůbec nic,“ doplnil Mach.

Hodně se mluvilo o dění v EU. Petr Mach kritizoval současné kvóty na imigranty: „Vše začalo kvótami na chov skotu, kdy došlo k jeho omezení u nás. Pak přišly kvóty na mléko a cukr.. A teď už dochází na kvóty na lidi, což mi už hlava přestává brát!“

Ke své práci v Evropském parlamentu mj. poznamenal: „Hlasování co hlasování na mě padá marnost… Vše si tam odhlasuje blok socialistů a lidovců. Jediné, co má ale skutečný vliv, je rozhodnutí v té které zemi. Jen doma se můžou ty věci vyřešit,“ prohlásil s tím, že proto jsou tak klíčové volby do Sněmovny.

Na dotaz, jak se mu žije v Bruselu, vysvětlil, že se tam neodstěhoval a na zasedání dojíždí (do Štrasburku), nebo létá (do Bruselu). „Nechtěl jsem ztratit kontakt s lidmi ve své zemi. Chci pořád vědět, jak se tu lidem žije, jak se běžně nakupuje, jezdí tramvají… Záměrně jsem se tam neodstěhoval

Mluvilo se samozřejmě i o blížícím se brexitu a účastníci se velice živě zajímali o řadu dalších témat, vč. domácích. Atmosféra byla skvělá, posluchači často dávali najevo nahlas svůj souhlas s tím, co P. Mach říká a pořád se na něco ptali. Kdyby P. Mach nespěchal na další debatu, odpovídal by asi ještě hodně dlouho…

HRADEC KRÁLOVÉ

V podvečer se v Adalbertinu konala besedy s občany na téma uprchlická krize, její dopady na Evropu a Českou republiku a naše možnosti, jak se případným negativním vlivům bránit.

„Největším nebezpečím pro nás dnes paradoxně nejsou sami migranti, ale EU, která je k nám chce přerozdělit! Pokud projde návrh Evropské komise na další kvóty, nebo poslední nápad z její dílny, a sice že se státy budou moci vyplatit z kvót – to je to největší nebezpečí, tím EU přímo ohrožuje naši bezpečnost,“ prohlásil úvodem.

Rozebral také příčiny současného stavu: „Vidím jednu zásadní, a říkám to už dlouho. Byl  jsem před lety v pořadu Hyde Parku v ČT, bylo to v době, kdy NATO zaútočilo na Libyi. Tehdy jsem byl doslova za exota, když jsem to kritizoval. Ale NATO bylo založeno jako obranná aliance, ne na likvidaci diktátorů. Za druhé považuji za obrovsky neodpovědné něco zničit, a nemít plán, co dělat dál. Výsledkem takové vojenské intervence je chaos. Nejprve je sesazen diktátor a sledujeme euforii v přímém přenosu. Ale pak následuje chaos, občanská válka a vzestup radikálních skupin, jako je dnes islámský stát.“

Další zásadní příčinu vidí „v rozmazané rozptýlenosti ochrany hranic v EU a dále v ultrasociálních státech, jako je Německo a Švédsko, odkud migranti dostávají vzkaz, že se tam o ně královsky postarají.“

„Statisíce migrantů zamířily – v podstatě na pozvání německé kancléřky Angely Merkelové – do Evropy a Evropa teď neví, co s nimi. A začala vymýšlet nesmyslné přerozdělovací kvóty a pokuty pro státy, které si přidělené migranty nepřevezmou. A tak Evropská unie, nebo přesněji řečeno Německo, prosadilo loni přes odpor České republiky rozdělení 120 tisíc migrantů podle kvót. EU se naučila protlačovat věci silou, do té doby se vždy hledala shoda všech a na tvrdé hlasování prakticky nedocházelo. Oni teď využívají své hlasovací síly, kterou jim bohužel někdejší premiér Topolánek, prezident Klaus a poslanci odleva doprava naservírovali v podobě tzv. Lisabonské smlouvy. My Svobodní jsme před tímhle varovali od samého počátku,“ připomněl mj.

Na dotaz, jak si představuje fungování EU řekl, že si přeje volný obchod i cestování, ale že to jde bez složité byrokracie. „Pak bych klidně byl i pro to, aby se to dál jmenovalo EU. Jsem ale skeptický, že Brusel dokáže přijímat rozumná řešení.“

K brexitu mj. řekl: „Pokud Británie skutečně z EU odejde, tak padne jedna velká lež, a sice, že bez EU to nejde. Brusel jim zkrátka přestane diktovat a najednou se ukáže, že to jde a že to jde docela dobře.“

Mluvil také o tom, jak hlasuje v Evropském parlamentu. „Hlasuji proti všemu, co omezuje svobody občanů, a naopak a pro všechny návrhy, které svobodu lidí zvětšují a vracejí pravomoci národním státům. To je ale opravdu málokdy.“

duchodci10

Na úvod zazpívala 12letá Terezka

duchodci17

Jan Šebelík, Petr Mach a Miroslav Šafařík

duchodci21

Beseda v Klubu seniorů v Trutnově

HK_07

Petr Mach a předseda KH Svobodných Lukáš Jizba

 

Hradec Králové 17. května 2016

Text a foto: Kateřina Kašparová
tisková mluvčí P. Macha

e-mail: kasparova@svobodni.cz
telefon: 736 530 384

Lídr kandidátky SPD a Trikolory do Evropského parlamentu. Manžel, otec, učitel, ekonom