píšu Vám ve věci návrhu vlády na vyslovení souhlasu se změnou Smlouvy o fungování EU, který byste měli opět projednávat na nadcházející schůzi zahajované 6. října. Připomínám, že na vašem posledním jednání jste projednávání odložili na přání ministra zahraničí, který si nebyl jist dostatečnou podporou ke schválení.
Změna smlouvy má umožnit vytvoření nového záchranného fondu eurozóny, do něhož budou členové eurozóny povinni vložit finanční vklady a záruky. České republiky se tato záležitost dotýká, protože naše země nemá na rozdíl od Velké Británie a Dánska ve smlouvě výjimku ze zavedení eura. Jak je uvedeno v Závěrech Evropské rady přiložených k vládnímu návrhu, „Stát, který se stane členem eurozóny se v důsledku stane členem Evropského mechanismu se všemi právy a povinnostmi.“ (pozn. pod čarou č. 4 na str. 24 Přílohy II Závěrů Rady). Na Českou republiku by pak vyšel podíl 250 miliard korun. Podrobněji o tom píšu zde.
Měl jsem tu čest přednést své stanovisko 3. srpna tohoto roku Ústavně právnímu výboru a Stálé komisi Senátu pro Ústavu. Členové těchto výborů dostali k dispozici od představitelů Senátu dokument, který měl vyvracet naše varování před odsouhlasením změny Smlouvy.
Tento dokument ovšem naše obavy nevyvrací, nýbrž potvrzuje.
Říká se v něm např.:
Skutečnost, že „nějaká příští vláda bude vyzvána k proplacení záruk v objemu čtvrt bilionu korun“ [jak tvrdí Mach] je nepravděpodobná (byť ji nelze zcela vyloučit).
…byť by k plnění z poskytnutého závazku dodat další hotovost dojít mohlo, je velmi nepravděpodobné, že by se tak stalo v plné výši, jak uvádí pan Mach.
Na námitku, že EU má právo rozhodnout o zavedení eura o nás bez nás na návrh Evropské komise, se píše:
Návrh na přijetí eura by …Komise pravděpodobně nikdy nepředložila.
Pokud jde o konečnou sumu, mí oponenti dokonce odhadují účet pro Českou republiku až na 350 miliard:
Konečný závazek České republiky pak bude činit cca 40 miliard korun splaceného kapitálu (1,33 % reálného hrubého domácího produktu) a povinnost v případě potřeby dodat dalších cca 310 miliard korun (10,34 % reálného hrubého domácího produktu).
Výše citované věty napsali zastánci změny Smlouvy, kteří měli za úkol vyvrátit mé obavy, že schválení změny Smlouvy o fungování EU bude znamenat vytvoření závazku pro Českou republiku v objemu čtvrt bilionu korun!
Prosím Vás proto, vážené senátorky a vážení senátoři, abyste hlasovali proti návrhu. Jinak bude muset příští vláda plnit závazky prosazované nyní panem premiérem Nečasem a panem ministrem Schwarzenbergem.
S úctou,
Ing. Petr Mach, Ph.D.
ekonom, předseda Strany svobodných občanů